Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Estētiskā ķirurģija|Эстетическая хирургия|Aesthetic surgery
lv » Skaistuma versijas » Estētiskā ķirurģija » Sievietēm » Sejas atjaunināšana » Plakstiņu plastika (Blefaroplastika)

Plakstiņu plastika (Blefaroplastika)

Vecumu nosaka pēc acīm. Galvenie „informatori” – grumbas, tūska, tumši loki, nokarājušies plakstiņi. Pienāk laiks, kad neskaitāmās neķirurģiskās jaunības atgūšanas metodes vairs nenodrošina gaidāmo efektivitāti. Plakstiņu grumbu ķirurģiskās korekcijas kvintesence (augšējo un apakšējo) ir blefaroplastika jeb estētiskā plakstiņu plastika. Ir nepareizi uzskatīt blefaroplastiku par vienkāršu operāciju. Tā ir viena no visfiligrānākajām un sarežģītākajām ķirurģiskās iejaukšanās metodēm. Mūsdienu metodes ļauj operācijas gaitā atjaunot acis, mainīt to formu un griezumu (atvērumu), novērst dažādus iedzimtus plakstiņu trūkumus. Vienīgais jautājums, pret kuru jāattiecas ļoti nopietni, – tā ir plastiskā ķirurga izvēle.

Kas jūs satrauc?

  1. Liekās ādas pārkarāšanās uz augšējiem plakstiņiem, maisiņi zem acīm, ļengana un krunkaina āda.
  2. Ādas krokas izveidojušās gar visu plakstiņu vai acu ārējos kaktiņos, tās izskatās kā „mājiņa” – ādas pārkarāšanās padziļinās.
  3. Ir parādījušās dziļākas grumbas.
  4. Liekā plakstiņu āda izraisa paaugstinātu acu nogurdināmību.

Kādā vecumā veikt operāciju?

Nav nepieciešamības skriet pie ķirurga 25 gados, ja acs kaktiņos parādījušies „stariņi”. Tās nav ādas novītuma pazīmes, drīzāk mīmisko muskuļu aktivitātes sekas – ieraduma miegt acis. Bet patoloģisks novecošanās process var izpausties jau sākot ar 30 gadiem. Galvenie iemesli, lai vērstos pie ķirurga: augšējo plakstiņu pārkarāšanās, zemādas tauku nogulsnējumu veidošanās un uzacu nolaišanās. Blefaroplastika tiek veikta sievietēm vecumā no 30 gadiem.

Zināšanai

Blefaroplastikas priekšrocība visu neķirurģisko metožu vidū ir tāda, ka tās labais rezultāts uzreiz atbrīvo pacienti no drūmā (vecišķā) skatiena par 10–12 gadiem.

Kontrindikācijas

Smagas iekšējo orgānu saslimšanas, infekciju slimības, sirds–asinsvadu un onkoloģiskās saslimšanas, asinsreces traucējumi, nekontrolējams augsts arteriālais un acu iekšējais spiediens, cukura diabēts, pilnīgs ādas elastības zudums, ādas nosliece uz pārmērīgu rētošanos (keloīdās rētas), vairogdziedzera saslimšanas, kurām seko tā hiperfunkcija.

Operācija

Ilgums no 40 minūtēm līdz 1,5 stundai. Blefaroplastikas būtība: liekās ādas un maisiņu zem acīm likvidēšana, muskuļu nostiprināšana, uzacu un acu ārējo kaktiņu pacelšana, acu atvēruma maiņa. Izmantojot kombinēto metodiku, iespējama deguna–lūpu kroku izlīdzināšana.

Anestēzija

Vispārējā kombinētā.

Blefaroplastikas veidi

Vecuma izmaiņas, iedzimti defekti un etniskās īpatnības sastopamas gandrīz vienlīdz bieži. Tieši to korekcijai paredzēta blefaroplastika. Tradicionālie blefaroplastikas veidi: augšējo plakstiņu blefaroplastika, apakšējo plakstiņu blefaroplastika, transkonjunktivālā apakšējo plakstiņu blefaroplastika, apļveida blefaroplastika (augšējo un apakšējo plakstiņu vienlaicīga plastika).

Augšējo plakstiņu blefaroplastika

Plakstiņu ādas nokarāšanos un tās apjomu līdz ar vecumu padziļina pieres audu pārmērīga nobīde zemāk par uzacu līniju. Tam seko redzeslauka sašaurināšanās, īpaši dziļi novietotām acīm. Estētiskā un ārstnieciskā efekta sasniegšanai tiek izgriezta liekā āda un likvidētas tauku brukas, kas atrodas zem muskuļa. Var piepacelt arī uzacu līniju. Vislabāko rezultātu sniedz blefaroplastika kopā ar endoskopisko pieres savilkšanu. Ķirurgs izlīdzina ādu, likvidē tās pārpalikumus, paceļ nokarājušās uzacis, izlīdzina pieres ādu. Griezieni augšējos plakstiņos tiek veikti dabiskajās plakstiņu padziļinājuma zonās (palpebrālajās ielocēs). Pieres endoskopiskā liftinga gadījumā griezieni–dūrieni (1 cm), kas nepieciešami endoskopisko instrumentu ievadei, tiek izdarīti galvas matainajā daļā un vēlāk nav redzami. Franču ķirurga Maršaka metodika, kas tiek izmantota mūsu klīnikā, paredz ideālu brukas likvidēšanu netradicionālā veidā – mazāk traumatiskā, ārsta strikti kontrolētā metodē.

Apakšējo plakstiņu blefaroplastika

Šī operācija pieprasa lielu ķirurga meistarību un precīzu aprēķinu, jo apakšējo plakstiņu skropstu mala ir ļoti plāna ādas zona un pārmērīga tās nostiepšana var izraisīt ektropiju (apakšējā plakstiņa malas izvērsumu). Operācija tiek veikta, ja zem acīm ir maisiņi (zemādas tauku bruka), lieka āda un dziļas krokas. Ķirurgs izvēlas blefaroplastikas veidu individuālā kārtībā. Ja maisiņi zem acīm ir ļoti izteikti nepieciešama arī muskuļu sieniņas nostiprināšana un pieres–deniņu apvidus papildus savilkšana. Klasiskais veids paredz griezienus no ārmalas, zem skropstu augšanas līnijas. Caur griezieniem tiek likvidēti liekie tauku audi, bet pēc tam izgriezti ādas pārpalikumi. Pēcoperācijas rētas ir nemanāmas. Lai koriģētu sīkas grumbas pēc blefaroplastikas var veikt lāzerslīpēšanu, Botox®/Vistabel® vai Dysport® injekcijas.

Apakšējo plakstiņu blefaroplastika acu saišu aparāta stiprināšanai

Mediāli (blakus degunam) saites ir izturīgas un neatslābst līdz ar vecumu, bet laterāli (pie deniņiem) tās ir garākas, smalkākas un ar laiku izstiepjas. To vājināšanās (var būt iedzimta) arī izraisa acu kaktiņu nolaišanos. Īpašs kantoplastikas veids (apakšējo plakstiņu blefaroplastikas veikšanas laikā) ir vērsts uz to pacelšanu, deniņiem līdzās atrodošos saišu savilkšanu un apakšējā plakstiņa nostiprināšanu. Piekļuve variējas – caur ādu vai konjunktīvu.

Transkonjunktivālā blefaroplastika

Ja liekās ādas nav, bet ir liekie tauku šūnaudi zem apakšējo plakstiņu ādas (maisiņiem), ķirurgs izvēlēsies transkonjunktivālo blefaroplastikas metodi. Tāds variants ir ideāli piemērots jaunām pacientēm (25–30 gadi). Transkonjunktivālo blefaroplastiku izmanto, lai koriģētu plakstiņus neatkarīgi no vecuma, bet tikai gadījumā, ja plakstiņu āda ir saglabājusi blīvumu un elastību. Brukas maisiņi tiek likvidēti caur maziem griezieniem no konjunktīvas (gļotādas) puses. Pēc tauku brukas likvidēšanas, šuves netiek uzliktas, mikrogrieziens sadzīst pats. Pēc operācijas nepaliek pēdas. Šīs operācijas gaitā ir iespējama endoskopiskā pieres grumbu korekcija un uzacu pacelšana. Caur to pašu mazo griezienu var savilkt pat sejas fascijas – tas arī ir profesora Maršaka jaunievedums. Par spīti operācijas lielajam apjomam, sadzīšanas process ir visai ātrs.

Apļveida blefaroplastika

Augšējo un apakšējo plakstiņu plastika tiek veikta vienas operācijas laikā – „soli pa solim”. Šis operācijas veids ir vispieprasītākais.

Kompleksās metodikas

  1. Blefaroplastikas gadījumā ir iespējama kombinācija ar dažādiem kantoplastikas variantiem (acu spraugas pagarinājums un paplašinājums), piemēram, kantopeksiju (nokarājušos plakstiņu korekcija) un kantomioplastiku (acs slēdzējmuskuļa plastika, kas nostiprina apakšējo plakstiņu) un citām. Var ne tikai padarīt skatienu jaunāku, novērst ādas defektus uz plakstiņiem un ap acīm, mainīt acu atvērumu, bet vēl iespaidīgāka efekta iegūšanai piepacelt arī deguna sieniņu.
  2. Mūsu klīnikā tiek izmantota vēl viena tehnoloģija – „modeles savilkšana”, kas padara acis mazliet austrumnieciskas.
  3. Kad plastisko ķirurģiju papildina lāzers, var sasniegt vēl iespaidīgākus atjaunināšanas rezultātus: novērst sīkās grumbas, rētas, nelīdzenumus, kurus nevar likvidēt operācijas ceļā.

Pēcoperācijas periods

Stacionārā –1 diennakts. Pirmajās stundās pie plakstiņiem pieliek atvēsinātus gēla spilventiņus, lai samazinātu pēcoperācijas tūsku. Dažas dienas pēc operācijas profilakses nolūkos ir jāizmanto antiseptiskie acu pilieni. Ieteicams atrasties mājās (4–6 dienas) un ierobežot fizisko slodzi. Dušā var iet otrajā dienā, bet piesardzīgi, nepieskaroties plakstiņiem. Šuves tiek noņemtas 3.–4. dienā. Griezienu malas tiek fiksētas ar uzlīmēm (stripiem), kas paliek uz 5–6 dienām. Tūska pastiprinās 3.–4. dienā pēc operācijas, pēc tam pazūd 1–1,5 nedēļas laikā. Zilumi var saglabāties mazliet ilgāk par nedēļu. Atkarībā no ādas tipa pēcoperācijas rētas kļūst nemanāmas pēc 3–4 nedēļām. Plakstiņu sadzīšana ir pakāpenisks process. Kādu laiku rētas būs sārtas, pēc 3 mēnešiem kļūs nemanāmas. Rehabilitācijā palīdz terapeitiskās kosmetoloģiskās programmas: sejas limfodrenāžas masāža, modelējošie un mitrinoši kompleksi, liftinga programmas, speciāli maigie pīlingi plakstiņiem. Operācijas gala rezultātu var novērtēt pēc 2 mēnešiem.

Zināšanai

Blefaroplastikas rezultāts saglabājas praktiski uz visu mūžu. Nepieciešamība veikt atkārtotu augšējo plakstiņu plastiku rodas reti, to var veikt pēc 7–8 gadiem. Apakšējo plakstiņu plastika tiek veikta atkārtoti tikai medicīnisku indikāciju gadījumā. Efekta ilgums ir atkarīgs ne tikai no ķirurga kvalifikācijas, bet arī no pacienta – kaitīgajiem ieradumiem, dzīvesveida un veselības stāvokļa.

Sarežģījumi un riski

Blefaroplastikai neseko nopietni sarežģījumi. Pirmajās dienās: acu apsārtums, sausums, svešķermeņa esamības izjūta. Acu pilienu izrakstīšana veicina ātru simptomu novēršanu. Nopietnāki sarežģījumi: sausas acs sindroms (asaru izdales samazināšanās), pastiprināta asarošana, zemādas asinsizplūdumi (pazūd paši pēc 7–10 dienām), hematoma, plakstiņa nolaišanās (muskuļa bojājuma, kas paceļ augšējo plakstiņu, dēļ), neiespējamība aizvērt aci (lagoftalms). Jūs nodrošināsieties pret nopietniem sarežģījumiem, ja operāciju veiks augsti kvalificēts un pieredzējis ķirurgs.

MySQL: 0.0037 s, 2 request(s), PHP: 0.4273 s, total: 0.4309 s, document retrieved from cache.