Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Estētiskā ķirurģija|Эстетическая хирургия|Aesthetic surgery
lv » Skaistuma versijas » Estētiskā ķirurģija » Sievietēm » Sejas proporciju izmaiņas » Deguna plastika (Rinoplastika) – skulpturāla deguna korekcija „ideāls profils”

Deguna plastika (Rinoplastika) – skulpturāla deguna korekcija „ideāls profils”

„Skaista sieviete – tā ir profesija, viss pārējais – amatierisms”, teicis dzejnieks. Bet kas var noteikt skaistuma kritēriju, ja tas ir subjektīvs un nenosakāms jēdziens?! Un tomēr, sejas vizuālais skaistums slēpjas vaibstu harmonijā, tas ir, optimālās to attiecībās. Bieži deguna forma un izmērs neiederas šai ideālajā „konstrukcijā”. Šodien rinoplastika atrodas pirmajā piecniekā pēc popularitātes sieviešu starpā. Tās būtība ir deguna formas un izmēru uzlabošana, iedzimtu vai pēctraumas defektu labošana, problēmu, kas saistītas ar deguna elpošanas funkciju, labošana. Tās rezultāts – disharmonijas novēršana un vaibstu estētiskā līdzsvara radīšana, deguna fizioloģisko funkciju uzlabojums. Rinoplastika attiecināma uz sarežģītu filigrānu operāciju veidu, jo paredz metodiku sintēzi, tāpēc visu manipulāciju nevainojama izpilde ir pa spēkam tikai pieredzējušiem ekstraklases ķirurgiem. Nepietiek ar visu rinoplastikas veidu tehniskās puses pārziņu, visgrūtākais – atrast pareizu estētisku risinājumu konkrētajam pacientam un iemiesot to dzīvē viņa dzīvajos audos.

Kas jūs satrauc?

 1. Garš un liels deguns.
 2. Īss un plats deguns.
 3. Pārāk strups deguns.
 4. Deguns ar lielu kumpumu („ērgļa”).
 5. Liels „grieķu” deguns.
 6. Plata deguna sieniņas pamatne.
 7. Plats un nokarājies deguns.
 8. Degungals ir liels, paresnināts un pārkarājas pāri virslūpai.
 9. Seglveida deguna forma.
 10. Lielas nāsis un tā tālāk.
 11. Ir bijusi deguna trauma ar deguna starpsienas lūzumu. Tā ir izliekta.
 12. Deguna siena ir novirzīta jeb izliekta.
 13. Elpošanas traucējumi caur degunu.

Kādā vecumā veikt operāciju?

Vairākums cilvēku nav sajūsmā par savu degunu. Izšķirties par deguna formas izmaiņām ir daudz sarežģītāk, nekā par jebkuru citu operāciju, jo pārvērtība būs acīmredzama. Jauns deguns spēj būtiski mainīt jūsu seju – tas gan vilina, gan biedē vienlaikus. Rinoplastika ir jāveic tad, kad vaibstu estētiskais disbalanss nomāc jūs un traucē dzīvot harmonijā ar sevi. Steidzama operācija – repozīcija (traumas gadījumā) var tikt veikta pat bērna vecumā. Deguna traumas rada ne tikai ārējas deformācijas, bet arī deguna elpošanas procesa traucējumus, tāpēc deguna kaulu – skrimšļu skeleta atjaunošanu vēlams veikt pirmajās 10 dienās pēc traumas. Vēlākajos posmos operācija būs darbietilpīgāka. Dažreiz agrīna repozīcija nav iespējama apkārtējo mīksto audu stāvokļa dēļ, tāpēc par optimālu repozīcijas termiņu kļūs 3.–6. diennakts pēc traumas. Sarežģītas pēctraumas deguna rekonstrukcijas dažreiz pieprasa atkārtotas operācijas veikšanu. Otro rinoplastikas posmu var veikt pēc pusgada, kad visas rētas ir pilnībā noformējušās. Estētisko rinoplastiku iesaka veikt ne agrāk kā 19 gados. 18–25 gadu vecums ir vislabvēlīgākais pacientes audu stāvokļa un psiholoģiskās gatavības mainīt veidolu skatījumā. Parasti to pieprasa 20–40 gadīgas un vecākas pacientes. Pēc 45–50 gadiem ir nepieciešama īpaša pieeja, jo sākas skrimšļaudu vecuma izraisītā saaugšana, pasliktinās ādas elastība, pazeminās ādas, skrimšļu un kaulu reģenerācijas spējas, tāpēc rehabilitācijas periods var būt ilgstošs.

Zināšanai

Par normu tiek uzskatīts, kad deguns aizņem sejas vidusdaļu, bet piere, lūpas un zods – augšējo un apakšējo trešdaļas. Līnija, kas iezīmē deguna pamatni no virsdeguna uz leju veido estētisko profila leņķi, kas sastāda 30–36 grādus. Vērtējot deguna formu, liela nozīme ir deguna–lūpu leņķim. Sievietēm par optimāliem tiek uzskatīti 90–110 grādi. Tas ir vidēji statistiskais orientieris, bet normas jēdziens ne vienmēr sakrīt ar cilvēku priekšstatiem par skaistumu. Konsultācijai ar ķirurgu ir liela nozīme galīgās „jaunā” deguna formas izvēlē.

Mūsu klīnikā

Tiek izmantoti visi rinoplastikas veidi: deguna saīsināšana, augstuma un platuma korekcija, deguna pamatnes un sānu (iekrišanās un deformācijas), kumpuma novēršana, degungala plastika, izliektas starpsienas labojums, mīksto audu deformāciju novēršana, pēctraumas defektu korekcija un citas. Pastāv īpašas vecuma izmaiņu korekcijas metodikas deguna apvidū.

Kontrindikācijas

Asins sarecēšanas traucējumi, smagi iekaisuma procesi deguna dobumos, smagas iekšējo orgānu saslimšanas, infekciju slimības, nopietnas sirds–asinsvadu un onkoloģiskās saslimšanas, nekontrolējams augsts arteriālais spiediens, cukura diabēts, pilnīgs ādas elastības zudums, tieksme uz pārmērīgu rētošanos (keloīdajām rētām), vairogdziedzera saslimšanas, kurām seko tā hiperfunkcija.

Operācija

Ilgums – no 40 minūtēm līdz 3 stundām (atkarībā no sarežģītības un ķirurģisko manipulāciju apjoma līmeņa). Operācija var būt vairākposmu. Rinoplastikas algoritmu diktē deguna īpatnības un tā izmaiņu radikāluma prasības. Aprakstīt visus rinoplastikas veidus ir bezjēdzīgi – katrs ir unikāls, jo tā ir daudzu vispāratzītu metodiku un ķirurgu izmantojamo „autorpaņēmienu” kombinācija. Par to, kas notiek operācijas laikā, mēs izstāstīsim vispārīgi. Ķirurgs modificē deguna iekšējo skrimšļu vai kaulu–skrimšļu struktūru vai atsevišķas tā daļas, lai optimizētu deguna formu un izmēru. Rinoplastika var būt aizvērta (griezieni un manipulācijas tiek izdarītas deguna dobuma gļotādā) un atvērta (grieziens tiek izdarīts deguna starpsienas ādas daļā, visšaurākajā tās vietā). Abos gadījumos rētas nav redzamas. Piekļuves veidu nosaka ķirurgs atkarībā no risināmās problēmas. Vienkāršākās operācijas – mīksto audu korekcija. Daudz sarežģītākas – kumpuma likvidēšana, nobīdes un kaulu–skrimšļu audu modelēšana. Darbojoties ar kauliem un skrimšļiem, var pacelt, saīsināt, samazināt, saasināt, novērst degungala nokarāšanos, samazināt nāsu platumu. Iekritušas deguna pamatnes koriģēšanas procesā, tajā tiek ievietoti transplanti no pacienta auss vai ribas skrimšļa, vai implanti. Deguna pamatnes formas labošana – viens no vissvarīgākajiem rinoplastikas aspektiem. Dažreiz, lai iztaisnotu starpsienu, nav pieļaujama skrimšļa likvidēšana, tāpēc pastāv tehnikas bez tā izgriešanas. Plats deguns maina savu izskatu, kad ķirurgs veic kaulu satuvināšanu. Degungala platuma izmaiņas paredz skrimšļu modifikāciju (pārpalikumu likvidēšanu). Mūsdienu rinoplastikas metodikas ļauj saīsināt garu degunu. Atšķirīgas kaulu un skrimšļaudu īpatnības pieprasa pietiekami plašu instrumentu salikumu. Pilnīgas deguna plastikas gadījumā ķirurgs strādā ar visu deguna ārējo strukturālo daļu (kauls, skrimšļi, mīkstie audi). Daļēja rinoplastika paredz manipulācijas deguna strukturālajos apgabalos no ārpuses, neskarot kaulaudus. Ja ir nepieciešamība atjaunot normālu elpošanu, rinoplastika tiek savienota ar endonazālo (deguna iekšējo) funkcionālo operāciju. Mūsu klīnikā tiek izmantotas endoskopiskās metodikas, kas saglabā deguna dobumu anatomiskos veidojumus. Pēdējā operācijas fāze – kosmētisko šuvju un ģipša longešu uzlikšana.

Anestēzija

Vispārējā kombinētā.

Pēcoperācijas periods

Stacionārā 1–3 dienas (atkarībā no operācijas apjoma). Sāpju izjūtas ir mēreni izteiktas. Īpašas neērtības jums var radīt nepieciešamība kādu laiku elpot ar muti. Deguna ejās tiek ievadīti tamponi, kas notur jauno deguna formu (tos likvidē pēc 2–3 dienām pēc operācijas), tāpat tiek uzlikta ārējā ģipša longete (tā tiek noņemta pēc 6–9 dienām). Pēc operācijas nav iesakāms iet karstā vannā, apmeklēt saunu un solāriju, sportot. Jāatturas no alkohola ilgstošas tūskas bīstamības dēļ. Zilumi pazūd pēc nedēļas. Neuztraucieties, ja pēc apsēja noņemšanas parādīsies tūska – tā pāries pēc 10–15 dienām. Sīkākas norādes ķirurgs jums sniegs pirms izrakstīšanās no stacionāra. Atgriezties darbā jūs varēsiet pēc 1,5–2 nedēļām. Pirmie rezultāti ir redzami pēc 2–3 nedēļām. Tiek uzskatīts, ka deguns iegūst savu galīgo formu sākot ar 6 mēnešiem un līdz gadam pēc operācijas. Labs rinoplastikas rezultāts saglabājas uz visu mūžu.

Sarežģījumi un riski

Zemādas hematomas (pazūd patstāvīgi pēc 1–2 nedēļām). Mīksto audu iekaisuma parādības (pacientiem ar vāju imunitāti). Keloīdo rētu veidošanās (rodas individuālas ādas noslieces gadījumā). Vairumā gadījumu nopietnus sarežģījumus nosaka nekvalificētu ķirurgu kļūdas – esiet uzmanīgi, izvēloties ķirurgu un klīniku!

MySQL: 0.0052 s, 2 request(s), PHP: 0.6643 s, total: 0.6694 s, document retrieved from cache.