Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Funkcionāli-estētiskā ķirurģija|Функционально-эстетическая хирургия|Functional-aesthetic surgery
lv » Skaistuma versijas » Funkcionāli–estētiskā ķirurģija » Sievietēm » Aptaukošanās ķirurģiska ārstēšana (Gastroplastika ar Lap–Band sistēmu)

Aptaukošanās ķirurģiska ārstēšana (Gastroplastika ar Lap–Band sistēmu)

Divas stundas, kas pavadītas, skatoties televīzijas programmas, paaugstina aptaukošanās risku par 23% – apgalvo Hārvardas universitātes zinātnieki. Pilnīgi iespējams, jo nedz ziņas, nedz filmas neliekas interesantas bez sviestmaizēm, čipsiem un tējas ar pīrādziņiem. Pēc Vispasaules Veselības Aprūpes Organizācijas (VVAO) datiem, pēdējos gados zemeslodes iedzīvotāju liekais svars ir pieaudzis 3 reizes un sasniedzis draudīgus ciparus. Viens no trijiem pieaugušiem cilvēkiem pasaulē cieš no liekā svara, bet viens no desmit – ar aptaukošanos. Žurnālisti ir nokristījuši šo slimību par „XXL vīrusu”. Cīņa ar aptaukošanos ir tikpat aktuāla, kā vēža, HIV un narkomānijas ārstēšanas veidu meklējumi. Par glābšanas riņķi apaļajiem, kas paguruši nesekmīgi mēģinot nodzīt svaru, var kalpot gastroplastika ar LapBand sistēmu – ķirurģiska kuņģa formas maiņa bez jebkādas tā daļas izņemšanas.

Kas jūs satrauc?

 1. Ķermeņa masas indeksa rādītājs (ĶMI) virs 35–45 kg/m2 (kalkulators ĶMI – ķermeņa masas indekss).
 2. Liekā ķermeņa masa vairāk kā 40 kg un augstāk.
 3. Saslimšanas, kas ir saistītas ar lieko svaru (arteriālā hipertonija, cukura diabēts, locītavu saslimšanas, mugurkaula, apakšējo ekstremitāšu vēnu, elpas trūkums, ateroskleroze, išēmiskā sirdsslimība un citas).
 4. Galēja aptaukošanās forma – nav iespējas iziet no mājas un apkalpot sevi.
 5. Konservatīvās svara samazināšanas metodes nav sniegušas pozitīvu rezultātu.
 6. II pakāpes aptaukošanās – ĶMI 35–40 kg/m2 (ja ir no tā izrietošās saslimšanas).
 7. III pakāpes aptaukošanās – ĶMI no 35–40 kg/m2 uz augšu (ja ir no tā izrietošās saslimšanas).
 8. Ķermeņa masa strauji palielinās.

Kādā vecumā veikt operāciju?

Ja jums ir 10–15 kg liekā svara, mēs nesāksim ieteikt ķirurģisku ārstēšanu. Ir citi svara normalizācijas veidi (pareiza ēšana, sports, masāžas, aparātprocedūras, refleksoterapija, psihoterapija un citas). Galvenais ar aptaukošanos sirgstošo kontingents – meitenes un sievietes 18–60 gadu vecumā. Nepilngadīgajiem ir tās pašas problēmas, kas pieaugušiem cilvēkiem. Sievietes, kas vecākas par 60 gadiem var rēķināties ar operāciju, bet ņemot vērā vispārējo veselības stāvokli. Dāmām ar izteiktu sirds un elpošanas nepietiekamību ir nepieciešama ilgstoša pirmsoperācijas sagatavošanās.

Kontrindikācijas

ĶMI rādītājs ir mazāks par 45 kg/m2, vecums mazāk kā 20 gadi vai vairāk kā 70 gadi, asins reces traucējumi, asins saslimšanas, nekontrolējami augsts arteriālais spiediens, smagas sirds–asinsvadu saslimšanas, jebkādas hroniskas un infekciju slimības saasinājuma stadijā, autoimūnās saistaudu saslimšanas, kuņģa–zarnu trakta saslimšanas, erozijas vai kuņģa gļotādas čūlas vai 12–pirkstu zarnas erozijas vai čūlas, grūtniecības plānošana, pagātnē bijušas kuņģa operācijas, kas deformējušas tā apjomu, alkoholisms, narkomānija, psihiskās slimības. Smēķētājiem ir paaugstināts sarežģījumu rašanās risks.

Mūsu klīnikā

1999.gadā uz mūsu klīnikas bāzes pirmoreiz Latvijā tika veikta unikāla vēderplēves dobuma (kuņģa) endoskopiskā operācija, par kuras rezultātu kļuva izārstēšana no vispārējas aptaukošanās. Metodi ir izgudrojis beļģu zinātnieks, pasaules vadošais speciālists laparoskopijas un endoskopijas jomā, profesors G. Kadiers. Pēc metra uzaicinājuma, E.Juršēvičs stažējās Briseles valsts universitātes laparoskopijas klīnikā un ieviesa metodi savā praksē. Efektīva mazinvazīva tehnoloģija (endoskopiskā gatroplastika) jau 10 gadus sekmīgi atbrīvo cilvēkus no vispārējas aptaukošanās.

Zināšanai

 1. Ķirurģiskā aptaukošanās ārstēšana – tā nav lieko tauku izgriešana. Mērķis – vispārēja ķermeņa masas samazināšana un iedarbība uz no aptaukošanās izrietošo slimību gaitu. Operāciju mērķis ir uzņemamās un pārstrādājamās barības ierobežošana. Vispopulārākās ķirurģiskās metodes: vertikālā gastroplastika, kuņģa bandažēšana, gastrošuntēšana, biliopankreatiskā šuntēšana.
 2. Vispārējo aptaukošanos (30–50 lieki kg) ar lokālās novājēšanas sēriju operācijām (lipoksācija, liposkulptūra) izārstēt ir problemātiski.
 3. Ja ĶMI ir vairāk kā 45 kg/m2, tiek veiktas kombinētās operācijas.
 4. Ja jums ir izteikta aptaukošanās, gredzena uzlikšanas operācija bieži nesniedz vēlamo rezultātu. Daudz efektīvāka ir kuņģa–zarnu šuntēšana (daļas kuņģa un tievās zarnas atslēgšana).
 5. Sieviešu taukaudu norma sastāda 20–29% no ķermeņa masas. Aptaukošanās biežāk ir sastopama sievietēm, nekā vīriešiem.

Operācija

Mērķis – pacienta apēdamās barības apjoma samazināšana. Atšķirībā no atvērtajām operācijām (laparotomija) un kuņģa audu rezekcijas, operācija pēc Kadiera metodes tiek veikta caur nelieliem griezumiem–dūrumiem vēderplēves sieniņā, caur kuriem tiek ievadīti speciāli instrumenti, bet ķirurģiskā darbība tiek projicēta uz monitora ekrāna. Uz kuņģa augšējās daļas tiek uzlikts LAP–BAND gredzens–bandāža (amerikāņu korporācijas Bio–Enterics izstrādājums). No tā iet caurulīte ar atveri speciāla šķīduma ievadei, kas saspiež gredzenu. Tādējādi tiek regulēta kuņģa caurejamība. Gredzens piešķir tam smilšu pulksteņu formu. Kuņģa „tunelis”, kas savilkts ar gredzenu, vairs nespēj izlaist cauri ierasto barības apjomu. Samierinoties ar mazām tās devām, kuņģis samazinās. Cilvēks sāk vājēt. Gredzenam ir hidrauliska sistēma, pateicoties kurai mums ir iespēja regulēt tā sašaurināšanos atbilstoši pacienta prasībām. 3 mēnešu laikā pēc operācijas var zaudēt 20–30% liekā svara, pēc gada – 50–60 %, pēc 5 gadiem – līdz 70 %. Pēc 2–3 mēnešiem tiek veikta kontroles apskate (rentgens). Atbrīvošanās no liekā svara ir individuāls process. Regulēšana tiek veikta 2–3 mēnešus pēc operācijas – procedūra ir nesāpīga un aizņem 3–5 minūtes. Pēc vēlamā slaiduma panākšanas gredzenu var izņemt. Bet ja jūs neesat pārliecināti par sevi un varat atgriezties iepriekšējā ritmā, labāk atstāt „aparātu–kontrolieri”. Tas var kalpot jums ilgus gadus.

Anestēzija

Vispārējā kombinētā.

Priekšrocības

Mazinvazīva operācija ar augstu estētiskuma un rezultativitātes koeficientu. Operācijas gaitā orgāni netiek bojāti, saglabājas gremošanas trakta fizioloģiskā kontinuitāte.

Pēcoperācijas periods

Stacionārs 3 dienas. Pēc operācijas vakarā ēst nevajadzētu, ūdens – mutes dobuma saslapināšanai. Dzert ūdeni var 5–8 stundas pēc operācijas (malkiem). Atļauti jebkādi šķidrumi bez cukura un gāzes. Vakarā (operācijas dienā) ir jāpieceļas, jāizpilda elpošanas vingrojumi – tā ir kāju vēnu trombu un pneimonijas attīstības profilakse. Pacients var just sāpes, nelabumu. Nepatīkamās izjūtas slāpē ar ārstniecības preparātiem. Īpašas diētas nav, ir īpašs ēšanas režīms. Nedrīkst vienlaikus uzņemt cietu barību un dzert šķidrumu. Dzert vajag pirms ēšanas vai 1–1,5 stundas pēc barības uzņemšanas. Divas nedēļas pusšķidra barība, sākot ar 3. nedēļu – rīvēta. Ierastā barība – sākot ar 4. nedēļu. Barība ir rūpīgi jāsagremo (ēdienreize 30–40 minūtes). Sīkāk par ēšanas raksturu jūs varēsiet uzzināt pie ķirurga. Nav vērts pārbaudīt LAP–BAND izturību ar lielu gaļas gabalu – var parādīties sāpes un vemšana. Kopš bandāžas uzlikšanas brīža jūsu dzīvē ir jāparādās citām prioritātēm un miesaskārei ir jānovirzās uz pašu pēdējo plānu. Fiziska slodze un aktivitāte ir apsveicama. Darbā var iziet pēc nedēļas, 3–4 mēnešus pēc operācijas ir aizliegts smags fizisks darbs, spēka sporta veidi. Ķermeņa masas samazināšanās periods vidēji sastāda 12–24 mēnešus.

Sarežģījumi un riski

Vairākums pacientu labi panes operāciju, tomēr... iespējams iekaisuma process operācijas zonā, paaugstināta asiņošana, trombu veidošanās asinsvados, plaušu traucējumu attīstība (pneimonija, atelektāze). Mēs pieņemam visus mērus, kas nepieciešami šo sarežģījumu novēršanai.

MySQL: 0.0032 s, 2 request(s), PHP: 0.4241 s, total: 0.4273 s, document retrieved from cache.