Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Intīmā ķirurģija|Интимная хирургия|Intimate surgery
lv » Skaistuma versijas » Intīmā ķirurģija » Sievietēm » Starpenes plastika (Perineoplastika)

Starpenes plastika (Perineoplastika)

Pirms Zigmunda Freida teorijas parādīšanās par indivīda psihoseksuālo attīstību, šo sajūtu sauca par saldkaisli. Sieviete pat neuzdrošinājās domāt par to, lai lūgtu ārstu palīdzēt viņai paaugstināt jutekliskuma līmeni. Tāds lūgums tika uzskatīts par nonsensu. Paldies psihoanalīzes tēvam par to, ka mums ir jauna realitāte un iespēja droši atļauties novērtēt savu seksualitāti – varam nekautrēties par vēlmi gūt maksimālu prieku no šīs pārsteidzošās cilvēka dzīves daļas. Šodien seksuālās baudas stāvokli sauc dažādos vārdos: par apskaidrību, eiforiju, nirvānu, paradīzi... Starp citu, termins „libido” arī ir Freida „izgudrojums”, kas nozīmē seksuālo vēlmi. Lai intīmo dzīvi „iekrāsotu” spilgtie emociju toņi, libido ir jābūt augstākajā līmenī. Ir pierādīts, ka pilnvērtīga seksuālā dzīve uztur labu fizisko formu un psihisko līdzsvaru. Bet ko darīt, ja libido pakāpeniski samazinās intīmās zonas problēmu – saslimšanu un estētisko defektu dēļ. Ķermeņa „noslēpumi” ierobežo sieviešu seksualitāti. Estētiskā plastikas un rekonstruktīvā intīmā ķirurģija tādos gadījumos var palīdzēt.

Kas jūs satrauc?

  1. Divreiz vienā un tai pašā vietā ir bijusi epiziotomija (starpenes šķēlums dzemdībās). Pirmoreiz man ne visai pareizi savienoja audus. Otrreiz sašuva labāk, bet izveidojās dobums, kurā uzkrājas izdalījumi.
  2. Pēc dzemdībām starpene ir stipri izstiepusies.
  3. Diskomforts gaisa uzkrāšanās dēļ makstī.
  4. Maksts floras traucējumi starpenes deformācijas dēļ.
  5. Koitālā refleksa traucējumi.
  6. Pēc dzemdībām starpene un maksts ir pārāk platas.
  7. Dzemdību laikā bija plīsumi, tika uzliktas 4 ārējās šuves un 4 iekšējās. Līdz šim jūtu diskomfortu, ilgstoši sēžot, dažu fizisku slodžu laikā, sāpes dzimumakta laikā. Ir nepieciešama starpenes plastiskā operācija.

Kad veikt operāciju?

Ja ar perineoplastikas palīdzību ķirurgs–ginekologs uzlabotu tikai dzimumorgānu ārējo izskatu, mēs noteikti sacītu: „atkarīgs no jūsu sevis uztveres un vēlmes kaut ko mainīt sevī”. Perineoplastika – tā ir funkcionāli–estētiska operācija. Tā ir maksts ieejas, tās apvidus un starpenes plastika. Tiek veikta sievietēm ar iegūtu ārējo dzimumorgānu deformāciju. Galvenie deformācijas iemesli visbiežāk ir dzemdības un nopietna dzemdību trauma, vai slikti saauguši starpenes plīsumi. Perineoplastika tiek veikta arī sievietēm 50–55 gadu vecumā, kurām ir pazemināta maksts un starpenes saistaudu elastība (maksts atvere ir redzama). Kāpēc tas notiek? Vecuma ietekme, hormonālās izmaiņas/traucējumi, iedzimtas vulvas uzbūves īpatnības. Tādu pacienšu sūdzības: neapmierinātība dzimumakta laikā, bieži maksts, urīnvada iekaisumi, nepatīkamas sajūtas ejot un citas. Starpenes plastika iesakāma arī dzemdes izkrišanas novēršanai dzemdību laikā. Galvenais perineoplastikas mērķis – defektu novēršana un pacienšu seksuālās dzīves harmonizācija. Ja tāda operācija ir apzināta nepieciešamība, nav jēgas vilkt laiku garumā. Neizlēmība ir slikts „padomdevējs”.

Zināšanai

  1. 1. Starpene atrodas starp lielo kaunuma lūpu apakšējā savienojuma punktu un ānusu. Ļoti bieži, kad bērns iet cauri dzemdību ceļiem, notiek starpenes audu plīsums. Starpenes plīsums ir viena no visizplatītākajām dzemdību kanāla traumām, un biežāk rodas pirmo dzemdību laikā. Dažreiz ārsts–akušieris speciāli izdara iegriezumu, lai novērstu dabisko plīsumu, tas ir, lai izvairītos no daudz smagākām dzemdību traumas sekām. Gan iegriezums, gan plīsums starpenes apvidū pieprasa šuvju uzlikšanu. Ja malas nav līdzenas, ir vairāki plīsumi vai, ja brūce praktiski sniedzas līdz anālajai atverei (nopietna dzemdību trauma), plīsušie/pāršķeltie starpenes audi ne vienmēr ideāli saaug. Bez estētiskajām pretenzijām, pacientes sūdzas arī par sāpēm dzimumakta laikā, bet dažos gadījumos pat par tā neiespējamību šo sāpju dēļ. Dzemdību laikā var rasties arī starpenes muskuļu plīsums, kas neskar ādas audus. Tādas traumas rezultāts – maksts atveres paplašināšanās, kas arī ir neapmierinātības iemesls dzimumakta laikā – tā ir intīmās dzīves disharmonija, psiholoģisks diskomforts un, nereti, tuvo cilvēku atsvešināšanās. Perineoplastika palīdz sievietei atgūt prieku par seksu un uzlabot viņas intīmo dzīvi. Atkarībā no deformācijas tipa ķirurgs izvēlas optimālu operācijas veikšanas metodiku.
  2. No tā, cik elastīgi ir starpenes muskuļi, ir atkarīgs tas, vai tie varēs izturēt spiedienu un optimāli izstiepties, kad tiem cauri ies bērna galviņa. Pastāv faktori, kas veicina plīsumu rašanos: augsts starpenes izvietojums un attīstīta starpenes muskulatūra, sievietes vecums (vairāk kā 35 gadi), īpaši ja tās ir pirmās dzemdības, kā arī rētas uz starpenes pēc traumām, kas iegūtas iepriekšējo dzemdību laikā vai pēc plastiskajām operācijām, starpenes uztūkums (vāju dzemdību refleksu gadījumā, ātru un strauju dzemdību, neadekvātas dzemdētājas uzvedības gadījumā dzemdību laikā).

Operācija

Ilgums – ne ilgāk par 1 stundu. Būtība: maksts formas korekcija, t.s., maksts un starpenes anatomisko struktūru atjaunošana (iegurņa pamatnes muskuļu un fasciju sašūšana (levatoroplastika); veco deformējošo rētu izņemšana. „Aizmugures kolporāfija” ir nepieciešama sievietēm, kurām dzemdību laikā ir deformējusies starpene (plata/paplašināta maksts atvere). Maksts aizmugures sieniņā tiek izdarīts neliels grieziens, liekā gļotāda, ādas krokas pie maksts ieejas un starpenes tiek izņemtas, izgrieztas un savilktas, pēc tam griezina malas tiek rūpīgi sašūtas tādā veidā, lai maksts atvere nesamazinātos. Tiek izmantots pašuzsūcošais šuvju materiāls.

Anestēzija

Vispārējā kombinētā.

Mūsu klīnikā

Nepieciešamības gadījumā operācijas laikā var tikt veikta dažādu ģenitāliju apvidus jaunveidojumu likvidēšana (vulvas, maksts, starpenes un perianālās zonas kondilomas, kā arī vulvas papilomas, maksts un ģenitāliju nēvusi). Atkarībā no etioloģijas, izmēra un jaunveidojumu atrašanās vietas, tiek izvēlēta to likvidācijas metode (ķirurģiskā vai lāzera). Jaunveidojumu likvidēšanu var veikt arī ambulatorās ķirurģijas ietvaros. Aizdomīgu jaunveidojumu diagnostiku pirms procedūras vienmēr veic dermatologs/onkodermatologs. Izņemtie audi vienmēr tiek nosūtīti uz histoloģisko izmeklējumu.

Kontrindikācijas

Smagas un hroniskas iekšējo orgānu saslimšanas, infekciju, sirds–asinsvadu, onkoloģiskas dzimumorgānu iekaisuma saslimšanas, asinsreces traucējumi, dekompensēts cukura diabēts, venēriskās saslimšanas, nekontrolējami augsts arteriālais spiediens, pilnīgs ādas elastības zudums, nosliece uz pārmērīgu rētošanos (keloīdajām rētām), ādas iekaisuma saslimšanas, psihiskie traucējumi.

Pēcoperācijas periods

Stacionārā 1–3 dienas. Liela operācijas apjoma gadījumā uzturēšanās stacionārā 6–8 dienas. Pirmās 1–3 dienas pēc operācijas – stingrs gultas režīms. Sadzīšana 5–10 dienas (atkarībā no ķirurģisko manipulāciju apjoma). Ir stingri jāievēro visas ķirurga norādes un obligāta rūpīga ārējo dzimumorgānu higiēna. Sāpju izjūtas var saglabāties 1–2 dienas. Kontroles apskates, pārsiešana, atsāpinošo preparātu ievadīšana (intramuskulārās injekcijas/tabletes/rektālās svecītes) un aukstas kompreses – neatņemama pēcoperācijas medicīniskās aprūpes daļa. Stāvokļa monitorings/ambulatorās kontroles apskates – saskaņā ar ķirurga norādēm. Pirmajā laikā iesakāma tikai šķidras un pusšķidras barības uzņemšana (lai aizkavētu defekāciju).Nepieciešamības gadījumā šuves noņem 6.–8. diennaktī. Mēneša garumā pēc operācijas ir izslēgtas fiziskās slodzes un dzimumdzīve.

Sarežģījumi un riski

Šuvju apvidū var rasties sāpes, uztūkums, hematoma. Starpenes sadzīšana var norisināties bez sarežģījumiem – paliks tikai rētas uz ādas. Lai izslēgtu un minimizētu sarežģījumus, operācijas veikšana jāuztic pieredzējušajam ķirurgam–ginekologam, un stingri jāievēro visas viņa norādes pēcoperācijas periodā.

MySQL: 0.0097 s, 2 request(s), PHP: 0.4150 s, total: 0.4247 s, document retrieved from cache.