Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Neķirurģiskā atjaunināšana|Нехирургическое омоложение|Nonsurgical Rejuvenation
lv » Skaistuma versijas » Neķirurģiskā atjaunināšana » Sievietēm » PRP terapija — atjaunināšana ar bioaktīvo koncentrātu APC +™

PRP terapija — atjaunināšana ar bioaktīvo koncentrātu APC +™

Visas cilvēces vēstures laikā zinātnieki mēģina radīt unikālu līdzekli, kas spēj atbrīvot cilvēku no slimībām un apturēt novecošanu. Pagaidām dzīvību uzturošais eliksīrs nav atrasts un nav skaidrs, vai tā radīšana vispār ir iespējama. Acīmredzams ir kas cits: jo vairāk mēs uzzinām par cilvēka organismu un tā sastāvdaļām, jo vairāk pamata optimistiskām prognozēm. Tas slēpj sevī milzīgus rezerves spēkus, bet tajā cirkulējošās asinis, izņemot dzīvību uzturošās funkcijas, spēj arī ārstēt. Gerontologi, hematologi un bioķīmiķi ir pārliecināti: visi „asins noslēpumi vēl nav atklāti, tāpēc viņi nepārtrauc savus pētījumus.

PRP (Platelet-Rich Plasma) tehnoloģija — kārtējais mūsdienu medicīnas zinātnes sasniegums un skaidrs apliecinājums tam, ka ar savu asiņu palīdzību mēs varam tikt galā ar dažādām kaitēm, ietekmēt novecošanās procesu, un tātad spējam arī uzlabot savas dzīves kvalitāti. 

Dzīvības plūsma

J. V. Gētes poēmā Mefistofelis saka Faustam: „Jāzina, ka asinis ir ļoti īpaša sula”. Un, starp citu, viņam ir absolūta taisnība. Asinis ir īpašs cilvēka ķermeņa orgāns, kuram piemīt vairākas apbrīnojamas īpašības. Pirmkārt, asinis ir apbrīnojamas savā dinamikā. Atšķirībā no citiem orgāniem un organisma sistēmām, asinis atrodas nepārtrauktā kustībā un pastāvīgi atjauno sevi. Kamēr asinis cirkulē mūsu ķermenī, tas sasildās, barojas, atvēsinās, aizsargājas, ir spēka pilns. Asinis - mūsu organisma šķidrie audi, kas kopā ar limfu veido tā iekšējo vidi. „Dzīvības plūsma” piegādā tam skābekli, organiskās vielas, minerālsāļus, hormonus, vitamīnus utt., kā arī izvada no organisma toksīnus. Asinis atbild gandrīz par visiem apmaiņas procesiem. Kustoties pa asinsvadiem - artērijām, arteriolām, vēnām, vēnulām un kapilāriem, tās iekļūst katrā cilvēka orgāna un audu šūniņā, nodrošinot dzīvības procesu norisi un, kalpojot par to saistošo posmu. Viss, kas notiek asinīs, ir pārdomāts, ņemts vērā un savstarpēji saistīts. Daba demonstrē visu savu krāšņumu un pilnību! Neskatoties uz dabiskās inženierijas šedevram pielīdzināmo projektu, asinsrites sistēma ir visai trausla un jūtīga, jo tā momentāni reaģē uz jebkādām iedarbībām, kurām tiek pakļauts mūsu organisms, - mazākās novirzes var izraisīt nopietnas problēmas. Šīs gudrās sistēmas morfoloģiskā struktūra un funkcijas ir pietiekami sarežģītas - neieslīgsim sīkumos. Bet, lai izprastu PRP metodes būtību - tās ārstniecisko iedarbību un klīnisko efektu, ir būtiski atgādināt par asins sastāvu.

Galvenie „spēlmaņi”

Asinis sastāv no starpšūnu vielas (plazmas) - caurspīdīga, dzeltenbālas nokrāsas šķidruma (55% no kopējā asins tilpuma) un asins ķermenīšiem (formelementiem) (45% no kopējā tilpuma). Trīs galvenie asins formelementu tipi ir sekojoši: sarkanie asins ķermenīši (eritrocīti), baltie asins ķermenīši (leikocīti) un asins plātnītes (trombocīti). Tie ir suspendēti asins šķidrajā daļā - plazmā, kuras sastāvs ir visai sarežģīts (olbaltumvielas, sāļi, hormoni, fermenti, vitamīni un citas vielas). Plazma uztur organisma iekšējās vides stabilitāti, t.i., homeostāzi. Galvenais asinsrites sistēmas orgāns ir kaulu smadzenes. Tieši tajās rodas un nobriest eritrocīti, leikocīti un trombocīti. Asins šūnas nedzīvo relatīvi ilgi un pēc savas misijas izpildes aiziet bojā. Tās nomaina jaunas šūnas, kas nāk no kaulu smadzenēm, un ir gatavas uzsākt savu funkciju izpildi. Asins izpētes gaitā ir noskaidrots, ka katrs asins ķermenītis ir polifunkcionāls. Savukārt katru funkciju var nodrošināt vairāku tipu šūnu draudzīga sadarbība, kā arī to cieša mijiedarbību ar starpšūnu vidi - asins plazmu. Visu funkciju saistošie posmi ir asins ķermenīši un plazmas komponenti.

Īpašais uzdevums

Katram asins šūnu tipam ir savs uzdevums. Eritrocīti nodrošina audu elpošanu, ar speciālas olbaltumvielas - hemoglobīna - palīdzību transportē skābekli un ogļskābo gāzi. Tāpat tie nes sevī informāciju par cilvēka asins grupas un rēzusa piederību. Asins leikocīti iedalās neitrofīlos, limfocītos un monocītos u.c. Tieši šo 3 leikocītu „spēku alianse” aizsargā organismu no infekcijām un citām kaitīgām ietekmēm, pateicoties savai spējai fagocitēt (pārņemt/nogalināt) vīrusus, svešas, neorganiskas un citas daļiņas. Tostarp tā nodrošina pretvēža imunitāti. Trombocīti - vismazākie asins formelementi. Katru dienu kaulu smadzenes normāli izstrādā aptuveni 200 biljonus trombocītu. Tie ir galvenie „spēlmaņi” sarežģītajā asins recēšanas procesā un galvenie dabisko augšanas faktoru avoti (olbaltumvielu molekulas, kas regulē un stimulē dalīšanos (augšanu) un šūnu izdzīvošanu). Trombocīti ir spēcīgi reģeneratīvo procesu bioaģenti. Augšanas faktori ir nepieciešami šūnu diferenciācijai un normālam to dzīves ciklam. Augšanas faktoru simbioze atbild par asinsvadu rekonstrukciju traumētajās zonās, jaunu audu veidošanos (epiteliālo, saistaudu, muskuļaudu, nervu audu) un asiņošanas apturēšanu. Trombocītiem piemīt apbrīnojama adhēzijas (pielipšana pie endotēlija šūnām asinsvada sieniņas bojājuma vietā) un agregācijas (elementu apvienošana vienotā sistēmā) spējas.

Svarīga reakcija

Medicīniskā valodā koagulācija - tā ir šķidro asiņu pārvēršanās elastīgā sabiezējumā (trombs). Asins sarecēšana „ievainojuma vietā” ir vitāli svarīga reakcija, jo nodrošina asiņošanas apturēšanu. Kad tiek bojāts asinsvads, piemēram, audu sagriezuma/saspiešanas/trieciena gadījumā, sākas iekšējā vai ārējā asiņošana. Tās apturēšana notiek uz asins sabiezējuma rašanās rēķina bojājuma vietā. Shematiski šis process izskatās šādi: dažas sekundes pēc ievainojuma, olbaltumvielas un enzīmi, kas pārvietojas ar asinīm un atbild par to sarecēšanu, novirzās uz brūci un piegādā šai zonai trombocītus. Bet tie trombocīti, kas atradās audu bojājuma vietā, izdala vielu, kas piesaista citus trombocītus. Asins sarecēšana - sarežģīta reakciju ķēde, kas izraisa fibrinogēna (šķīstošā asins olbaltuma) pārvēršanos nešķīstošajā olbaltumvielā - fibrīnā, kura pavedieni „pārņem” asins šūnas. Fibrīns ir asinsreces procesa galaprodukts, tieši tas veido asins sabiezējumu. Fibrīns ir granulācijas audu veidošanās matrica, kas nodrošina to nobriešanu. Fibrinogēna šķiedras veido kaut ko līdzīgu tīklam, kas sakalst asiņošanas vietā, bet asinīs esošie trombocīti piestiprinās pie tā no iekšpuses. Palielinoties to skaitam, tie it kā „aizsprosto”/aizver brūci un aptur asiņošanu. To, ko mēs esam ieraduši saukt par izveidojušos krevelīti - patiesībā arī ir trombocītu sablīvējums. Rezumēsim pateikto: trombocīti kopā ar augšanas faktoriem atbild par traumētās zonas „salabošanu”, t.s., svaigu spēku transportēšanu, jaunu audu būvēšanu un asiņošanas apturēšanu (hemostāzi).

Zināšanai

  1. Augšanas faktori - tās ir dabiskas substances, kurām piemīt plašs bioloģiskās iedarbības spektrs. Tās stimulē/inhibē šūnu dalīšanos (mitoģenēzi), jaunu šūnu veidošanos (proliferāciju) un dzīvo šūnu diferenciāciju. Augšanas faktori funkcionē kā šūnu mijiedarbības signālmolekulas. Šūnu dalīšanās ir organisma attīstības un augšanas pamats - nodrošina audu pašatjaunošanos un to atgūšanos pilnībā pēc bojājuma visas mūsu dzīves laikā. Atšķirībā no hormoniem, augšanas faktori darbojas lokāli un brīvā formā asinīs neeksistē. Vispieejamākais augšanas faktoru saņemšanas avots ir trombocīti. Trombocīti satur specifiskus un nespecifiskus augšanas faktorus, kas iniciē šūnu dalīšanos un jebkuru saistaudu reģenerāciju. Reāls augšanas faktoru izmantošanas veids ar reģenerācijas aktivizācijas mērķi ir plazmas izmantošana, kas bagātināta ar trombocītiem (PRP).
  2. Palielinot trombocītu koncentrāciju, palielinās arī augšanas faktoru koncentrācija. Ar trombocītiem bagāta plazma satur: trombocitāro augšanas faktoru (PDGF - aa, PDGF - bb, PDGF - ab), transformējošo augšanas faktoru (TGF -beta 1 un TGF -beta 2), asinsvadu endotēlija augšanas faktoru (VEGF) un epitēlija augšanas faktoru (EGF). Tie atrodas bioloģiski iepriekš noteiktās attiecībās.
  3. Neviens no augstāk minētajiem augšanas faktoriem nevar izraisīt onkoloģiskas saslimšanas. Tie nav mutagēni, t.i., neizraisa mutagēnas reakcijas/iedarbības. Augšanas faktori - tie ir cilvēka organisma dabiskās olbaltumvielas.

PRP (Platelet-Rich Plasma)

PRP terapijas filozofija ir novatoriskas izstrādnes apvienošana ar cilvēka organisma iedzimto spēju ārstēt sevi. Runa ir par organisma aizsardzības funkciju stimulāciju, vielmaiņas uzlabošanu audos, ko sekmē ar trombocitāriem augšanas faktoriem bagātinātas autogēnās plazmas ievadīšana tajos. Tā ir paša pacienta īpašā veidā apstrādāta asins plazma. Traktējot PRP terminu burtiski, ar trombocītiem bagātināta plazma ir plazma ar paaugstinātu trombocītu koncentrāciju. Normāli tā svārstās (no 150 tūkstošiem - 350 tūkstošiem vienā kubikmilimetrā). Vidējais rādītājs: 200 tūkstoši/mm3. Stimulējošais reģenerācijas efekts izpaužas, ja trombocītu koncentrācija ir ne mazāka kā 1.000.000/mm3. Trombocītu un augšanas faktoru koncentrāciju var daudzkārt un līdz minētajam rādītājam palielināt, izmantojot PRP tehnoloģijas. Tieši tāda plazma spēj forsēt visas šūnu reakcijas. Šajā gadījumā tā ir unikālu bioloģiski aktīvo komponentu koncentrāts, ieskaitot 7 galvenos augšanas faktorus (to koncentrācija arī palielinās), kas ir vitāli svarīgi steidzama „remonta”, t.s., ātras audu un orgānu reģenerācijas un nostiprināšanas gadījumā: asinsvadu, saišu, cīpslu, muskuļu, kaulu, ādas un tā tālāk. Bioloģiski aktīvo olbaltumu koncentrācijas palielināšana bojātajās zonās darbojas kā dziednieciskā procesa paātrināšanas katalizators. Jo vairāk trombocitārajiem augšanas faktoru tiek piegādāts brūces zonai, jo augstāks sadzīšanas potenciāls. PRP - reparācijas (atjaunošanās) dinamizācija

Šis svarīgais medicīnas atklājums nevarēja palikt neievērots. PRP tehnoloģiju atbalsta FDA un analoģiskas ES organizācijas. Progresīvā metode šodien ir pieprasīta dažādās jomās: neiroķirurģijā, sejas - žokļu, rekonstruktīvi - atjaunojošajā, ortopēdiskajā, sirds - asinsvadu ķirurģijā, transplantoloģijā, traumatoloģijā, stomatoloģijā, otorinolaringoloģijā, sporta un apdegumu medicīnā, dermatoloģijā un citās jomās. Metode ir ieguvusi praktisku nozīmi, apliecinot savu efektivitāti estētiskajā medicīnā. Īpaši, plastiskajā ķirurģijā - pēcoperācijas brūču sadzīšanas paātrināšanā/uzlabošanā, dermatokosmetoloģijā - ādas atjaunināšanā un vecuma izmaiņu korekcijā.

Zināšanai

Mēs vēlamies pasargāt pacientus no kļūdainiem secinājumiem, tādēļ nolēmām paskaidrot: PRP (Platelet-Rich Plasma) tehnoloģijai nav nekā kopīga ar cilmes šūnu terapiju. Šī ir pilnīgi cita metode.

Mūsu klīnikā

Lai iegūtu ar trombocītiem un augšanas faktoriem bagātinātu plazmu (APC +TM) no pacienta autogēnajām asinīm, tiek izmantots speciāls aprīkojums, kas ļauj dažu minūšu laikā radīt koncentrētu šūnu suspensiju. APC +TM tiek veidots no neliela pacienta asins daudzuma - vajadzīgi tikai 20 ml vai 60 ml (atkarībā no mērķa). Tāds nenozīmīgs asins zudums nekādā veidā neietekmē pacienta veselības stāvokli, nepieprasa rehabilitāciju, nemaina dzīves ritmu. Asins paņemšana tiek veikta no elkoņa vēnas (tāpat kā nododot asinis izmeklēšanai) sterilās un vienreizējās vakuuma mēģenēs - vakuletās. Pēc apstrādes aprīkojumā, kas paredzēts PRP sagatavošanai, asinis sadala 3 frakcijās: eritrocitārajā masā (sarkana), plazmā (caurspīdīga dzeltena frakcija) un frakcijā, kas bagātināta ar trombocītiem un augšanas faktoriem (iesarkanas krāsas želejveida masa), kas arī ir galvenais intereses objekts. Trombocītu koncentrācija apstrādes procesā palielinās 5 reizes. Tā kā ar trombocītiem bagātu plazmu iegūst no paša pacienta asinīm, tiek nodrošināta pilnīga biosaderība. Tā nav bīstama infekcijas slimību (AIDS, vīrusa hepatīts) kontekstā, tāpat ir izslēgta jebkādu imunogēnu un alerģisku reakciju attīstības iespēja un atgrūšanas varbūtība.

Kontrindikācijas

Trombocītu funkcionēšanas traucējumi, kritisks trombocītu un fibrinogēna līmenis, nestabila hemodinamika, asinsreces traucējumi, akūtas infekciju slimības, asins saindēšanās, hroniskas aknu saslimšanas, iekaisuma process organismā, aspirīna lietošana.

PRP un estētiskā ķirurģija

Metode ir kļuvusi par efektīvu klīnisko instrumentu, kas paātrina sadzīšanu un jaunu audu veidošanos pēc operatīvas iejaukšanās. Kā zināms, jebkura ķirurģiska manipulācija paredz griezienus - virsējo vai iekšējo mīksto audu seguma anatomiskās integritātes izjaukšanu. Pirmā organisma reakcija uz šo traumu ir pašdziedināšana, t.s., trombocītu piegāde šim apgabalam, kā atbildes reakcija uz signāliem, ko sūta traumētie audi. Organisms sāk šīs zonas atjaunošanu. Kad ķirurgs ķirurģiskās iejaukšanās zonā ievada koncentrātu APC +TM, tas iniciē koagulāciju, sadzīšanu (rētošanos), paātrina epitelizācijas procesu. PRP terapijas dziednieciskā iedarbība norisinās, piegādājot audiem daudz augstāku trombocītu un augšanas faktoru koncentrāciju, kas stimulē dabisko, organisma uzsākto atjaunošanās procesu. Katrs augšanas faktors pilda savu misiju, bet kopā tie sekmē sadzīšanu: aktivizē jaunu asinsvadu veidošanās procesu, veicina epiteliālo šūnu un jauna endotēlija augšanu, stimulē kolagēna un hialuronskābes sintēzi... Asins parauga paņemšana APC +TM koncentrāta sagatavošanas vajadzībām tiek veikta operācijas sākumā. PRP metodes izmantošana - tā ir iespēja modulēt/uzlabot brūču sadzīšanu, nodrošināt maksimālu audu reģenerāciju/reparāciju. PRP izmantošanas plusi: būtiski saīsinās mīksto audu (brūču) sadzīšanas termiņi, ievērojami samazinās pēcoperācijas diskomforts (tūska, sāpes, asins izplūdumi), būtiski saīsinās pēcoperācijas rehabilitācijas periods.

Zināšanai

  1. Pašreiz ķirurgi (dažu operācijas veidu gadījumos) „aizver” operācijas brūci ar fibrīna līmi. Uzklājot uz virsmas fibrīna līmi, tā polimerizējas un veido elastīgu fibrīna plēvi. Audu atjaunošana ar tādas līmes palīdzību atkārto galvenās asinsreces fizioloģiskā procesa stadijas, ļaujot apturēt difūzu asiņošanu, salīmēt, hermetizēt un fiksēt audus, uzlabot brūču sadzīšanu. Rētošanās gaitā fibrīna līmes sabiezējums pilnībā uzsūcas. Fibrīna līme nesatur augšanas faktorus, kas ievērojami paātrina reģenerācijas procesu. APC +TM nevajadzētu asociēt ar līmi. Tā nav līme. Tas ir bioaktīvs koncentrāts, kas tiek iegūts no pacienta autoasinīm.
  2. Tā kā PRP terapijas izmantošana ir jauns standarts plastiskajā ķirurģijā un nedaudz paaugstina operācijas izmaksas, pacientiem vienmēr ir izvēles tiesības. Par savu lēmumu Jums pirms operācijas ir jāpaziņo ķirurgam.

PRP un dermatokosmetoloģija

Ādas kvalitāte un jaunība ir atkarīga no labas šūnu funkcionēšanas, īpaši fibroblastu, kas ražo hialuronskābi, kolagēnu un elastīnu, kas savukārt atbild par ādas elastību un tās tekstūras kvalitāti, t.s., jaunas un veselas ādas matricu. Zems šo substanču daudzums provocē ādas vītumu un grumbu veidošanos.

PRP procedūras (plazmafillings) ir bioaktīvā koncentrāta injekciju ievade problemātiskajās zonās, kas palīdz ādai „atcerēties” dzīves pavasari un, izmantojot savas rezerves, uzsākt to procesu „pārprogrammēšanu”, kas nosaka iepriekšējo, bioloģiski jauno/aktīvo funkcionālo līmeni. PRP terapija sniedz labu revitalizējošu (atjauninošu) efektu. APC +TM biokoncentrāts satur augšanas faktorus, kas stimulē fibroblastus ražot hialuronskābi un kolagēnu. Milzīgais ievadīto trombocītu daudzums kopā ar augšanas faktoriem veido bioaktīvo apli, kuru piepilda jaunas kolagēna un elastīna šķiedras, sīkie asinsvadi, t.s., nostiprina starpšūnu matricu. Atjaunojas apmaiņas procesi, aktivizējas jauna kolagēna sintēze un hialuronskābes ražošana. Šis process aktivizē lokālo imunitāti, mikrocirkulāciju un metabolismu ādas šūnās, normalizē audu elpošanu. Rezultātā uzlabojas ādas struktūra, paaugstinās tās tonuss un elastība, izlīdzinās grumbas, samazinās fotonovecošanās pazīmes. Āda kļūst daudz elastīgāka, labāk mitrināta, iegūst veselīgu starojumu. Šis efekts ne tikai saglabājas ilgstošu laiku, bet arī pakāpeniski pastiprinās uz ādas dabisko fizioloģisko procesu kaskādveida atjaunošanās rēķina. PRP terapija palīdz piebremzēt novecošanās procesu un būtiski aizkavēt radikālu atjaunināšanas mēru pieņemšanas laiku.

PRP ­- atjaunināšanas indikācijas

Plazmafillinga procedūru kursa izmantošanu nosaka nevis pases dati, bet vecuma izmaiņas, citiem vārdiem, ādas stāvoklis - tās sausums, elastības pazemināšanās, tonusa un apjoma zudums, grumbas, neveselīga, blāva sejas krāsa. PRP terapija tiek izmantota arī roku ādas atjaunināšanā, dekoltē zonas (sievietēm) un krūšu zonas (vīriešiem) atjaunināšanā. Plazmafillings palīdzēs uzlabot ādas kvalitāti fotonovecošanas un straujas svara samazināšanās vai palielināšanās gadījumā. Injekcijas ir domātas pacientiem ar jebkāda tipa ādu.

Lāzerdermatokosmetoloģija

Mūsu klīnikas speciālisti iesaka PRP terapiju (tiek izmantota speciāla izsmidzināšanas tehnika un instrumentārijs) pēc ādu traumējošām manipulācijām (lāzerslīpēšana, ķīmiskie pīlingi), lai paātrinātu ādas mikrotraumu sadzīšanas procesu.

Plazmafillinga procedūra

Tiek veikta dienas stacionārā. Ārsts veic pacientam zemādas mikroinjekcijas problēmu zonās, izmantojot mezoterapijas tehnikas. Ilgums - aptuveni 1 stunda, ieskaitot PRP (APC +TM ) sagatavošanas laiku. Injekciju zonas: seja, kakls, rokas, dekoltē (sievietēm), krūtis (vīriešiem) un citas ķermeņa zonas.

Procedūru algoritms

Kurss - 1 reize 1 - 2 gados. PRP terapiju var savienot ar citām dermatokosmetoloģiskajām procedūrām. Kompleksveida programmu sastādīšana ir dermatologa prerogatīva.

Rezultāts

Nivelējas ādas novecošanās pazīmes. Rezultāts kļūst acīmredzams sākot ar otro mēnesi pēc injekciju kursa pabeigšanas un saglabājas gada garumā. Efekta prolongēšanai iesaka atkārtot ārstēšanu katru gadu.

Rehabilitācija

Nav nepieciešama - jūs varat atgriezties pie ierastā dzīves ritma uzreiz pēc procedūras.

Riski

Kā jau jebkuras injekciju metodes gadījumā, ir iespējamas nelielas hematomas, viegla tūska pāris stundu garumā.

Drošība

Tā kā PRP iegūst no paša pacienta asinīm, tā ir absolūti droša atgrūšanas reakcijas, alerģisku reakciju un infekcijas saslimšanu riska kontekstā. Par drošības ķīlu jums kļūs arī klīnikas statuss un autoritāte.

MySQL: 0.0032 s, 2 request(s), PHP: 0.4011 s, total: 0.4043 s, document retrieved from cache.