Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Onkodermatoķirurģija|Онкодерматохирургия|Onkodermatosurgery
lv » Skaistuma versijas » Onkodermatoķirurģija » Dzimumzīmju, pigmenta plankumu likvidēšana

Dzimumzīmju, pigmenta plankumu likvidēšana

Ja vien atrastos kāds cilvēks, absolūti bez dzimumzīmītēm – par to, katrā ziņā, ziņotu visi pasaules masu informācijas līdzekļi. Katram no mums uz ķermeņa ir kāds pleķītis. Vieni uzskata tos par ādas defektu, citi – par ārienes „rozīnīti”... Dzimumzīmju nozīmi pēta hiromanti, astrologi, filozofi, ezotēriķi, psihologi... Viņi saskata tajās informācijas avotu par cilvēka raksturu, iespējamiem ieradumiem, likteni. Kāpēc dzimumzīmju izkārtojuma „karte” katram cilvēkam ir sava, kā DNS? Kāpēc vienas dzimumzīmītes ir iedzimtas, bet otras rodas dzīves laikā? Kāpēc līdz ar vecumu to kļūst vairāk? Tūkstošiem jautājumu... Dermatologi arī pēta dzimumzīmes, jo tās var pārvērsties ļaundabīgās. Tieši tāpēc dažas no tām iesaka likvidēt, bet pārējās rūpīgi vērot.

Kas jūs satrauc?

 1. Dzimumzīmīte uz krūtīm.
 2. Apaļa, gluda, mīksta dzimumzīmīte cirkšņa apvidū.
 3. Dzimumzīmīte ir kļuvusi divkrāsaina un tās izmērs ir palielinājies.
 4. Skujoties dzimumzīmīte tiek pastāvīgi traumēta un asiņo.
 5. Izspiedusies dzimumzīmīte ar nelīdzenām malām.
 6. Dzimumzīme ar matainu, nelīdzenu, izliektu virsmu.
 7. Zem dzimumzīmītes ir izveidojies sabiezējums.
 8. Kņudoša dzimumzīmīte uz deniņiem.
 9. Pigmenta plankumi.

Kad veikt operāciju?

Pastāv ticējums: „Jo vairāk dzimumzīmīšu – jo laimīgāks cilvēks”. Onkodermatologi tā nedomā. Normāli, katram no mums to būtu jābūt ne vairāk kā simts. Diez vai kāds nodarbojas ar „šokolādes lāsumiņu” skaitīšanu uz sava ķermeņa, bet atstāt tos bez uzmanības tiešām nedrīkst. Piesardzīgi ir jāizturas arī pret saules „veltēm” – pigmenta plankumiem. Onkodermatologi uzstājīgi iesaka: kaut vai vienu reizi dzīvē lieti noder vēršanās pie speciālista, lai noteiktu savas ādas un savu dzimumzīmīšu tipu. Absolūti acīmredzams, ne visas dzimumzīmes, kas jums ir, tūlīt pat jālikvidē. Bet vidējām un lielajām ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, kaut arī pārtapt ļaundabīgā var arī pavisam maza dzimumzīmīte. Draudus izraisa gan plakanas, gan uz āru izspiedušās dzimumzīmes. Jums noteikti ir jākļūst piesardzīgiem, ja to parametri un stāvoklis ir mainījušies (izmērs, malas, simetriskums, krāsa), ja tās asiņo, pastāvīgi tiek traumētas, niez, sabiezē, iekaist, sāp vai, kas ir vēl bīstamāk, veido nedzīstošas brūces. Šie faktori provocē/iezīmē patoloģiskos procesus. Izspiedušās dzimumzīmes ir jālikvidē profilaktiskiem mērķiem, jo tās biežāk tiek traumētas. Kaut arī nevienā nopietnā zinātniskā pētījumā nav fiksēts, ka dzimumzīmes traumai neizbēgami seko tās malignizācija. Bet jebkura trauma un asiņošana dzimumzīmēm ir nelabvēlīga. Vairumā gadījumu tādas dzimumzīmes ir nekavējoties jālikvidē, lai novērstu/izslēgtu negatīvo dinamiku. Obligāti pierakstieties uz pieņemšanu pie onkodermatologa vai ķirurga–onkologa! Pēc apskates un diagnostikas, ārsts noteiks dzimumzīmītes tipu un tās stāvokli, varēs izdarīt prognozi un pieņemt vienīgo pareizo lēmumu. Radikāls solis – labākā profilakse, lai dzimumzīmes nepārvērstos par ļaundabīgiem veidojumiem. Nekādā gadījumā neatbrīvojieties no dzimumzīmēm patstāvīgi – impulsīva iniciatīva var beigties bēdīgi jūsu veselībai. Asinsvadu nēvusi – sīko asinsvadu jeb ar asinīm piepildīto dobumu sablīvējumi – tie nav bīstami. Bet ja jums tie nepatīk, – atbrīvojieties no tiem. Ir gadījumi, kad nēvusus ir vērts likvidēt vienkārši estētisku apsvērumu dēļ (nepatīk to atrašanās vieta un izmēri). Onkodermatologi ir kategoriski vienā jautājumā: dzimumzīmju īpašniekiem ir periodiski jāveic to stāvokļa inspekcija.

Zināšanai

 1. Medicīnā par dzimumzīmēm sauc pigmenta nēvusus. To rašanās – pigmenta šūnu (melanocītu) pārvietošanās no audiem uz ādas virsmu, un to sablīvējumi noteiktā vietā. Dermatologi iedala nēvusus pigmenta, kārpainajos un asinsvadu. Pastāv, tā saucamie, displastiskie jeb atipiskie nēvusi, tiem raksturīgs neviendabīgs pigmentu tīkliņš un neestētisks ārējais izskats. Galvenie to draudi – potenciālā pārtapšana par ļaundabīgiem.
 2. Dažāda lieluma, formas un krāsas nēvusi parādās uz ādas kopš dzimšanas un visas dzīves laikā visdažādāko iemeslu dēļ. Mazotnē to var būt ap desmit, dzīves laikā to skaits palielinās. Daudz intensīvāk tie parādās vecumā no 16–30 gadiem. Tiek uzskatīts, ka normāli, katram cilvēkam var būt 20–100 dzimumzīmju. Vidēji to skaits svārstās no 10 līdz 40. Dzimumzīmes, principā, ir labdabīgi veidojumi. Pastāv uzskats, ka ja jums ir vairāk kā piecdesmit dzimumzīmes, ir jāsargās no saules.
 3. Ir zinātniski pierādīts, ka aizraušanās ar saules vannām labākajā gadījumā izraisa priekšlaicīgu grumbu rašanos un ādas sausumu, sliktākajā – pigmenta plankumu un jaunveidojumu rašanos. Onkodermatologi ir vienisprātis: galvenais ādas patoloģiju rašanās iemesls, kopumā, ļaundabīgo procesu (melanoma, bazalioma, plakanšūnu vēzis), – pārmērīgs iedegums. Ir zināmas vietas, kuras melanoma „izvēlas” visbiežāk. Sievietēm – tās ir kājas, bet vīriešiem – mugura. Ādas vēzis, kas diagnosticēts nobriedušā vecumā, visbiežāk ir sekas „pludmales dienu” pārmēram jaunības gados. Jebkurš iedegums un apdegums, kas iegūts dzīves laikā, akumulējas un saglabājas šūnu atmiņā.
 4. Melanoma – agresīvs ļaundabīgs audzējs, kas spēj ātri izaugt caur vairākām ādas kārtām, sagraujot to. Tā izplatās caur limfātiskajiem un asinsvadiem uz citiem orgāniem, kur veidojas tās augšanas perēkļi (metastāzes). Ir ļoti svarīgi pamanīt melanomu pēc iespējas agrāk. Regulāri aplūkojiet esošās dzimumzīmes, patoloģiskas dinamikas gadījumā steidzami vērsieties pie ārsta. Vidējais saslimušo vecums 40–50 gadi, tomēr pēdējos gados melanoma ir kļuvusi „jaunāka”, tiek diagnosticēta pavisam jauniem cilvēkiem (15–25 gadi). Divas reizes gadā, īpaši pēc pludmalē pavadīta atvaļinājuma, ir jāparādās dermatologam, lai laikus pamanītu iespējamās dzimumzīmīšu izmaiņas vai jaunu rašanos. Melanomu var veiksmīgi ārstēt, galvenais – laikus diagnosticēt un likvidēt.
 5. Melanocīti – tās ir šūnas, kas izstrādā ādai krāsu piešķirošo pigmentu melanīnu. Pigmentācijas pakāpi nosaka ģenētiskais kods, veselības stāvoklis, uzturs un pat zāļu lietošana, kā arī citi. Pēc melanīna daudzuma izšķir ādas tipus, kuru pavisam cilvēkam ir seši. Piektais un sestais – tā ir nēģeru un mulatu āda. Cilvēkiem ar 1–4 ādas tipu sastopamas trīs tipu dzimumzīmes, pirmais – epidermā, otrais kombinētais – vienlaikus epidermā un dermā. Trešais tips – dermālās dzimumzīmes. Lokalizācija nosaka to atrašanās dziļumu ādā. Visi trīs tipi tiek uzskatīti par drošiem, tomēr epidermālās un kombinētās dzimumzīmes ir visspēcīgāk pakļautas malignizācijai.
 6. Šodien daudzas kosmētiskās kompānijas izstrādā produktus ar balinošo efektu. Esiet piesardzīgi! Ne visus pigmenta plankumus var izbalināt. Jūsu problēma ir jārisina dermatologam. Viņš izvēlēsies optimālu veidu, kā atbrīvot ādu no defektiem.

Dzimumzīmju likvidēšanas metodes

Elektrokoagulācija: ar ķirurģiska koagulatora palīdzību tiek likvidētas tikai dzimumzīmes uz kājiņas (vietējā anestēzijā). Augstas frekvences strāva momentāni iedarbojas un koagulē audus. Tie noārdās un tiek atgrūsti. Ķirurģiska izgriešana. Tiek veikta vietējā anestēzijā. Ir pats pareizākais to likvidēšanas veids. Ķirurģiska izgriešana, skarot arī veselo ādu, tāpat ir iesakāma robežas tipa un ļaundabīgu jaunveidojumu gadījumos. Pēc nepieciešamo manipulāciju veikšanas tiek uzliktas zemādas kosmētiskās šuves. Tās noņem 7.–9.dienā. Pēcoperācijas rēta (2–3mm) būs maz pamanāma, ir jānēsā speciāls plāksteris (2–3 nedēļas). Likvidēšana ar lāzeru – vismūsdienīgākais veids. Lāzera stars iznīcina dzimumzīmes audus noteiktajā dziļumā un vienlaikus koagulē asinsvadus ap iedarbības zonu, atstājot minimālas apstrādes pēdas uz ādas. Nēvusu izņemšana parasti tiek veikta ambulatoros nosacījumos. Izņemtā dzimumzīme noteikti tiek nosūtīta uz histoloģisko analīzi.

Mūsu klīnikā

Mēs izmantojam daudzfunkcionālos kompānijas Asclepion Laser Technologies GmbH (Vācija) lāzerus MCL–30 Dermablate un MultiPulse. Šis nevainojamais aprīkojums ļauj dozēti iedarboties uz dzimumzīmēm, minimizēt asins zudumus, trombēt vissīkākos asinsvadus, tādējādi novēršot šūnu nonākšanu asinsritē, plus – uzreiz paņemt materiālu histoloģiskās analīzes vajadzībām. Lāzera iedarbība neizraisa sāpju sajūtas, atstāj minimālas pēdas – labs kosmētiskais efekts. Procedūras ilgums – pāris minūtes. Anestēzija – vietējā. Dzimumzīmes vietā paliek neliels padziļinājums, kas izlīdzinās pēc 2 nedēļām.

Pēcoperācijas periods

Pāris dienas zonu, kur bija dzimumzīme, nevajadzētu slapināt ar ūdeni. Likvidētās dzimumzīmes vietā paliek krevelīte, kuru (pirms tā pazūd) neiesaka apstrādāt ar kosmētiskajiem līdzekļiem. Āda pilnībā sadzīst 14–18 dienu laikā, zem nokritušās krevelītes parādīsies jauna, plāna un maiga sārta ādiņa. Pēc dzimumzīmes likvidēšanas (aptuveni 2–3 nedēļas) vieta, kur atradās dzimumzīme, ir jāapstrādā ar saules aizsargkrēmu SPF 50–100, lai novērstu nevēlamās pigmentācijas rašanos.

MySQL: 0.0036 s, 2 request(s), PHP: 0.4088 s, total: 0.4124 s, document retrieved from cache.