Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika

Rekonstruktīvā ķirurģija|Реконструктивная хирургия|Reconstructive surgery
lv » Skaistuma versijas » Rekonstruktīvā ķirurģija » Sievietēm » Piena dziedzera atjaunošana pēc mastektomijas, ieskaitot areolas un krūtsgala rekonstrukciju

Piena dziedzera atjaunošana pēc mastektomijas, ieskaitot areolas un krūtsgala rekonstrukciju

Pret šīm briesmām nav nodrošināts neviens. Piena dziedzera vēzis jau sen ir ieņēmis līdera pozīcijas sieviešu ļaundabīgo jaunveidojumu starpā. Statistika ir precīza zinātne un tai nav emociju: šodien katra desmitā sieviete riskē saslimt ar piena dziedzera vēzi. Bet ir iemesls arī optimismam. Diagnoze „krūts vēzis” ir pārstājusi skanēt kā spriedums un nav nāvējošas slimības sinonīms. Pasaules gudrie prāti un praktizējošie ārsti nenogurstoši un rezultatīvi vada uzbrukumu šai kaitei visos iespējamos virzienos: profilakse, agra diagnostika, ārstēšana. Ja tomēr ir nācies piedzīvot krūts izņemšanas operāciju vēža dēļ, nekrītiet izmisumā. Galvenais – tā ir jūsu izveseļošanās, bet pateicoties mūsdienu rekonstrukcijas ķirurģijas metodikām, katra sieviete šodien var atjaunot krūtis, atkal iemīlēt savu ķermeni un būt laimīga.

Kas jūs satrauc?

  1. Krūts vēža dēļ ir izņemta krūts.
  2. Autoavārijā tika gūta smaga krūts trauma – tās daļa ir izņemta.
  3. Krūts neesamība citu iemeslu dēļ.

Kad veikt operāciju?

Diemžēl audzēja dēļ ķirurgs–onkologs izņem piena dziedzeri. Mastektomijas rezultāts daudzējādā ziņā nosaka atjaunošanas/reparatīvās operācijas estētisko rezultātu. Ir arī cita jautājuma puse – psiholoģiskā. Noteikts sieviešu procents apzināti atliek krūts rekonstrukcijas laiku, morālās rehabilitācijas nepieciešamības dēļ. Pacientes var arī uzreiz pārrunāt zaudētās krūts atjaunošanas iespēju – tā ir kompleksa operācija. Šodien rekonstrukcijas ķirurģijas tehnoloģijas ļauj vienas operācijas gaitā ne tikai izņemt vēža audzēju, bet arī atjaunot krūšu formu un apjomu. Ir jāzina, ka ir gadījumi, kad tāda kompleksa operācija nav iespējama. Lēmumu par rekonstrukcijas operāciju pieņem plastiskais ķirurgs, balstoties uz klīnisko ainu un uz papildus izmeklēšanas rezultātiem, gadījumā, ja mastektomija jau tikusi veikta kādu laiku atpakaļ un ir apņemšanās rekonstruēt krūti. Pēc izmeklēšanas viņš ieteiks, kad to veikt, apspriedīs ar jums rekonstrukcijas metodi un tās posmus (ja tādi būs nepieciešami). Metode tiek izvēlēta, balstoties uz jūsu veselības stāvokli, anatomiju, vecumu un vēlamo rezultātu. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj izveidot krūti, kas ir maksimāli līdzīga agrākajai, veselajai. Jūs varēsiet atgūt zaudēto, un tātad uzlabot savu ārējo veidolu, atbrīvosieties no psiholoģiskā un fiziskā diskomforta.

Zināšanai

  1. Agrā saslimšanas stadijā jūsu labākā izvēle – rekonstrukcijas operācija uzreiz pēc audzēja izņemšanas.
  2. Ielaists vēzis (audzējs, kas lielāks par 5 cm ar limfmezglu bojājumiem). Pēc mastektomijas, kā likums, tiek veikta ķīmijterapija un/vai staru un hormonālā terapija, tāpēc labāk ir atlikt rekonstrukcijas operāciju līdz pilnīgām ārstēšanās beigām (6 mēneši – 1 gads). Pēc tam, kad jūs būsiet fiziski un morāli gatavas krūts rekonstrukcijai, vērsieties pie pieredzējuša plastikas ķirurga.
  3. Lokālās izplatītās vēža formas vai iekaisuma vēzis (III A vai III B piena dziedzera vēža stadijas). Krūšu rekonstrukcija ir jāatliek, jo ir nepieciešams atkopšanās laiks pēc mastektomijas, ķīmijterapijas un/vai hormonu terapijas un staru terapijas veikšanas. Rekonstrukcijas operācija maina audu stāvokli izņemtā audzēja zonā – tas var traucēt šīs zonas novērošanu, recidīvu riska iespējamības dēļ. Krūšu rekonstrukcija ar audzēja procesa profilakses mērķi tiek veikta ciešā ķirurgu un onkologu–mammologu sadarbībā.

Kontrindikācijas

Audzēja procesa progress, smaga somatiska patoloģija, infekciju un nopietnas sirds–asinsvadu saslimšanas, nekontrolējami augsts arteriālais spiediens, no insulīna atkarīgā tipa cukura diabēts, asinsreces traucējumi, ādas nosliece uz pārmērīgu rētošanos (keloīdajām rētām).

Operācija

Ilgums 2–4 stundas un vairāk (atkarīgs no ķirurģisko manipulāciju apjoma). Krūšu rekonstrukcija – tā ir to formas, izmēru, krūtsgala un areolas simetrijas ar veselo piena dziedzeri atjaunošana. Pastāv vairākas metodes. Izvēle ir atkarīga no tā, cik plaša bija mastektomija un kāds ir apkārtējo audu stāvoklis. Tie var būt implanti (endoprotezēšana) vai ekspanders–protēze, pacientes personīgie audi, kombinētā rekonstrukcija (implants kombinācijā ar audu lēveru). Ja krūts ir daļēji izņemta, rekonstrukcija tiek veikta ar silikona implanta palīdzību. Ekspandera un/vai implanta izmantošanas galvenais nosacījums – pietiekams krūškurvja ādas un muskuļu apjoms, kas ļauj veidot vietu implantam. Metodikas būtība: ādas izstiepšana ar ekspandera palīdzību (dobs silikona balons). Pēc mastektomijas veikšanas tas tiek ievietots zem ādas/krūšu muskuļos, pakāpeniski izstiepj ādu, veidojot „kabatu”, kurā pēc tam ievieto implantu. Ja krūts ir pilnībā izņemta, tiek izmantoti pacientes audu kompleksi. Donoru zonas – vēders, mugura, gūžas. Var tikt veikta (saskaņā ar norādēm) papildus korekcija, – lai iegūtu simetriju, atjaunotu/rekonstruētu krūtsgalu un areolu. Krūtsgala rekonstrukcija tiek veikta ar personīgo audu pārstādīšanas vai tetovēšanas palīdzību. Vesela piena dziedzera mastoptozes nolaišanās gadījumā iesakāma tā savilkšana (mastopeksija). Piena dziedzera rekonstrukcija neietekmē atkārtotu saslimšanas attīstību, bet ir nepieciešams pastāvīgs piena dziedzeru stāvokļa monitorings.

Anestēzija

Vispārējā kombinētā.

Pēcoperācijas periods

Stacionārs 3–5 dienas. Atkopšanās 1–2 nedēļas. Drenāžas tiek izņemtas pirmās nedēļas laikā. Šuves izņem pēc 7–10 dienām. Stāvokļa monitorings 1 reizi nedēļā mēneša garumā. Rezultātu var novērtēt pēc 1,5 mēneša. 3–4 nedēļas ir jāatturas no fiziskām slodzēm, smagumu celšanas. 2–3 nedēļas iesakāms atturēties no intīmās dzīves. Pilnīgas atkopšanās periods 2–3 mēneši. Rētas kļūs nemanāmas pēc 1–1,5 gadiem. Iesakāma periodiska atjaunotā piena dziedzera apskate. Operācijas rezultāts ir atkarīgs ne tikai no ķirurga meistarības, bet arī no pacienta individuālajām īpatnībām, visu ārsta instrukciju ievērošanas.

Sarežģījumi un riski

Hematoma, infekcija, kapsulārā kontraktūra. Pārstādītā krūtsgala un areolas atgrūšana var notikt asins apgādes traucējumu dēļ.

MySQL: 0.0036 s, 2 request(s), PHP: 0.4060 s, total: 0.4096 s, document retrieved from cache.