Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Estētiskā medicīna Neķirurģiskā atjaunināšana BOTULĪNA TOKSĪNS A. KAS PAR TO JĀZINA?

BOTULĪNA TOKSĪNS A. KAS PAR TO JĀZINA?

BOTULĪNA TOKSĪNS A. KAS PAR TO JĀZINA?

Novecošanas pazīmes diemžēl galvenokārt izpaužas tieši uz sejas. Bet dabu var mazliet apmānīt – parādoties pirmajām grumbām un ādas tvirtumam samazinoties, efektīvas ir neķirurģiskās metodes. Šodien pastāstām par botulīna toksīnu A – daudzi no tā baidās, lai gan tas ir ļoti efektīvs cīņā ar grumbām.

LIEKĀS EMOCIJAS IR IESPĒJAMS “IZSLĒGT”

Mūsu āda neizbēgami noveco: to ietekmē ģenētika, dzīvesveids, vispārējais veselības stāvoklis, ārējie faktori, piemēram, fotonovecošanās (vislielākais faktors ir tieši saules ultravioletais starojums).

Grumbas veidojas vietās, kur āda pielāgojas muskuļu kustībām: pie uzacīm, acu un lūpu ārējos stūros un no deguna līdz lūpu kaktiņiem. Grumbas visbiežāk atspoguļo mūsu piedzīvotās emocijas. Ja mēs bieži smejamies, tad, kļūstot vecākiem, “vārnu kājas” pie acu ārējiem stūriem, tad kļūs par mūsu raksturīgo iezīmi, bet, ja bieži rauksim pieri, tad tās būs grumbas starp uzacīm.

Grumbiņas un izciļņi uz ādas veidojas diezgan agri, jo mēs izmantojam sejas mīmiku, piedzīvojot dažādas emocijas jau no bērnības, bet tās pazūd diezgan ātri – atliek vien izmainīt sejas izteiksmi. Tomēr ar laiku sejas grumbas praktiski vairs neizlīdzinās.

SVARĪGI

 “Jaunības injekcijas” veic cilvēki pusmūža vecumā. Botulīna toksīns A ir efektīvs sievietēm un vīriešiem ar jau izteiktām grumbām. Vīriešiem grumbu tīkls attīstās vairāk, tāpēc botulīna toksīns A tiek ievadīts biežāk, bet devas ir lielākas.

DARBS NAV AR APJOMU, BET GAN AR GRUMBĀM

Botulīna toksīns A ir preparāts, kuram ir muskuļus relaksējoša iedarbība. To izmanto, lai atslābinātu sejas muskuļus, ļaujot ievērojami samazināt dinamisko grumbu izteiktību.

Preparāts atslābina muskuļus, tie pārstāj sarauties, un vizuāli grumba tiek izlīdzināta, bet tā nepazūd. Botulīna toksīns A palīdzēs izlīdzināt grumbas, ja jums ir ļoti aktīva mīmika zonā starp uzacīm – tiek bloķēti muskuļi, kas piešķir drūmu izskatu. Ir iespējams labot grumbas acu zonā (“vārnu kājas”), kā arī pacelt uzacu līniju, kas acis padarīs atvērtākas.

Mehānisms darbojas vienkārši: botulīna toksīns A bloķē nervu impulsu padevi, bloķē neirotransmiteru izdalīšanos. Rezultātā muskuļi nesaraujas un grumbas tiek izlīdzinātas. Botulīna toksīns A neveido apjomu un nevar aizpildīt mīksto audu defektus. Tāpēc, ja nepieciešama sejas izlīdzināšana un vēlams iegūt arī apjomu, tad vaigu krokās pie deguna vai lūpu palielināšanai tiek izmantoti filleri.

 

SVARĪGI

Botulīna toksīns A nav plastiskās ķirurģijas alternatīva, tā ir medicīniska manipulācija, kas ļauj samazināt vizuālos defektus – grumbiņas, ādas krokas. Atšķirībā no filleru injekcijām, botulīna toksīna A injekcijas nemaina mīksto audu tilpumu un nevar aizpildīt nelīdzenās vietas.

Manipulāciju ir tiesības veikt tikai sertificētam ārstam.

KAM BOTULĪNA TOKSĪNS A IEVADĪTS NETIEK?

 • Grūtniecēm;
 • Sievietēm, kuras baro ar krūti, laktācijas periodā;
 • Cilvēkiem ar herpēm un lokālām ādas saslimšanām vietās, kur nepieciešams veikt injekcijas;
 • Cilvēkiem ar onkoloģiskām slimībām;
 • Cilvēkiem ar vīrusu un infekcijas saslimšanām akūtā fāzē.

Pirms procedūras jādodas uz konsultāciju pie ārsta, kā arī jāpastāsta par:

 • Alerģiskām saslimšanām;
 • Autoimūnām saslimšanām (piemēram, vairogdziedezra slimībām, u.tml.);
 • Atkārtotām herpēm (ar mērķi vispirms lietot pretvīrusa preparātu).

Informējiet ārstu par šādu medikamentu lietošanu:

 • E vitamīns
 • Antikoagulanti un antiagreganti

Šie preparāti izraisa pastiprinātu asiņošanu, tāpēc pēc injekcijām tie var izraisīt nevēlamu asinsizplūdumu un zilumu veidošanos.

SVARĪGI

Informējiet ārstu par to, kāds botulīna toksīna A preparāts jums ir ievadīts iepriekšējā reizē, ja injekcija jau ir veikta citā klīnikā.

BRĪDINĀJUMI UN JAUTĀJUMI

 

 • Kā sagatavoties procedūrai?

Botulīna toksīnu A un fillerus nereti sauc par “pusdienu pārtraukuma procedūrām”, jo nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Taču manipulācijas veiciet ar noteiktu laika rezervi – 5-7 dienas. Neplānojiet procedūru brauciena vai svarīga pasākuma priekšvakarā. Ne pirms, ne pēc procedūras nedrīkst lietot alkoholu!

 • Kas notiek uzreiz pēc procedūras?

3-5 dienas jāatturas no solārija apmeklēšanas, sauļošanās, sejas masāžām, sporta un došanās pie zobārsta. Izvairieties no citām sejas procedūrām, kas paredzētas tajā pašā dienā.

Pirmajās stundās pēc botulīna toksīna A injekcijām nedrīkst atrasties horizontālā stāvoklī un berzēt injekcijas vietas, lai preparāts paliktu injekciju vietās.

 • Cik ilgu laiku procedūra aizņem?

Procedūra ilgst aptuveni 30 minūtes. Ārsts pārbauda ādas un sejas pantus miera stāvoklī, kā arī sejas muskuļu sasprindzinājumu. Preparāta ievadīšanai izmantotās adata ir ļoti plānas, sāpes injekcijas laikā ir minimālas.

SVARĪGI: Pastāv uzskats, ka botulīna toksīns A ir inde, kas var pārvērst jūsu seju par nekustīgu masku. Latvijā reģistrētie preparāti ir praktiski droši un paredzēti lietošanai atbilstoši situācijai. Taču, lai neradītu nevēlamu efektu (hiperkorekcija) – noslīdējušas uzacis, plakstiņu ptoze, sastingusi seja -, manipulācijas ir jāveic sertificētam ārstam. Botulīna toksīna A injekcijas sejas grumbu korekcijai nedrīkst veikt personas jaunākas par 18 gadiem.  

 • Kad būs redzams efekts?

Grumbas atslābinoša iedarbība gaidāma 2-5 dienas pēc injekcijas veikšanas. Dažiem pacientiem rezultāts ir redzams jau pirmajā dienā. Pēc injekcijas seja izskatās dabiska un jaunāka, cilvēka izskats nemainās. To pētījuma laikā atzīmēja 100% sieviešu. Grumbu relaksācijas maksimālais efekts veidojas pēc 5-6 nedēļā,. Ir iespējams veikt vairākus procedūras seansus.

 • Cik noturīgs ir botulīna toksīns A?

Preparāts bloķē nervu impulsu pārnešanu uz muskuļiem. Muskulis saglabā visu savu funkcionalitāti, bet nesaņem kontrakcijai nepieciešamo impulsu. Tādējādi muskuļu kustība apstājas un sejas grumbas kļūst mazāk izteiktas. Laika gaitā šis efekts izzūd, atjaunojot impulsa pārvades ceļu. Efekts ilgst aptuveni 4-6 mēnešus un ir atkarīgs no ķermeņa fizioloģiskajām īpatnībām. Bet, ja cilvēkam ir aktīvs dzīvesveids un vielmaiņa ir paātrināta, preparāta iedarbība var beigties arī agrāk.

 • Ko drīkst un ko nedrīkst darīt starp botulīna toksīna A ievadīšanas seansiem?

Noteikti mitriniet ādu. Mitrinošo krēmu lietošana ikdienā palīdz uzturēt pareizo mitruma līdzsvaru un vēl vairāk izlīdzina grumbas.

Izmantojiet saules aizsardzības līdzekli. Fotonovecošanās veicina pigmentācijas un ādas elastības samazināšanos, iznīcinot tās tekstūru. Lai novērstu fotonovecošanās sekas, katru dienu jālieto saules aizsardzības līdzeklis ādai.

Lai saglabātu skaistumu, svarīgs ir miegs. Slikta miega kvalitāte pastiprina ādas novecošanās pazīmes. Miega trūkums rada vēl vairāk negatīvu izjūtu ārējā izskata dēļ.

Starp botulīna toksīna A injekcijām jāizvairās no:

 • Smēķēšanas (tā paātrina ādas novecošanos pat par 5 gadiem, ko pierāda medicīniskie izmeklējumi),
 • Rafinēto cukuru lietošanas (augsts glikozes saturs uzturā noved pie ādas elastības samazināšanās un priekšlaicīgas sejas novecošanās),
 • Alkohola (tas atūdeņo organismu, ieskaitot ādu, izraisa dažādus iekaisumus, izraisa sejas sausumu un padara tās tekstūru raupjāku).

 

to top