Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Ārstniecība Fleboloģija Jūnijs – skaistu kāju mēnesis

Jūnijs – skaistu kāju mēnesis

Jūnijs – skaistu kāju mēnesis

Kalendārā un aiz loga valda vasara – svārki kļūst īsāki, bet bikses nomaina šorti. Mēs sākam pievērst uzmanību savām kājām, pamanot nepatīkamas zvaigznītes un izspiedušās vēnas. Un, ja siltajā sezonā kājas pastāvīgi pamps, tad ir pienācis laiks konsultācijai pie flebologa. Šie ir tikai daži vēnu mazspējas simptomi.

Kam ir predisponēšanas uz varikozes veidošanos?

Pastāv mīts, ka sēdošs darbs un augsti papēži veicina vēnu paplašināšanos. Tā nav taisnība. Bet ir citi acīmredzami riska faktori (iedzimti un iegūti dzīves laikā), kas var ietekmēt mūsu kāju veselību:

  • Smēķēšana,
  • Aptaukošanās,
  • Fiziskās slodzes trūkums,
  • Grūtniecība un pēcdzemdību laiks,
  • Perorālā kontracepcija.

 “Sievietēm varikozas vēnas veidojas daudz biežāk, nekā vīriešiem. Vecumam nav nozīmes. Ja ir riska faktori, tad pēc dzemdībām, problēmas liek par sevi manīt arvien biežāk,” stāsta ārsts Vjačeslavs Simonovs.

Bez tūskas un nepievilcīga “raksta” paplašinātas vēnas provocē arī diskomfortu kājās, sāpes un krampjus.

Kā pārbaudīt vēnas?

Pirmkārt, patstāvīgi ir jāpievērš uzmanība kāju vēnām. Ja parādās zilas zvaigznītes, izspiežas vēnas, veidojas tuska  un nepatīkama smaguma sajūta, ir nepieciešama ārsta konsultācija.

Lai noteiktu varikozo vēnu pakāpi un uzstādītu diagnozi, flebologi izmanto speciālo CEAP klasifikāciju (klīniskās izpausmes (C), etioloģija (E), anatomiskā lokalizācija (A) un patoģenēze (P)) – šajā saīsinājumā vissvarīgākais ir pirmais burts. Ja izmeklējumu slēdzienā pacients redz C0, tas nozīmē, ka varikozes nav, ja tas ir C6, tad varam runāt jau par trofiskām čūlām. Slimības attīstības pakāpi un citus apstākļus var noteikt pēc skaitļiem, kas iekļaujas šajā diapazonā. Ārstēšana sākas tad, kad pacientiem ir pirmās sūdzības.

Kāpēc veidojas vēnu varikoze?

 Vēnu mazspējas cēlonis ir vēnu vārstuļi, kas nespēj tikt galā ar savu funkciju. Asinis caur( ne viss caur bet pa venam ) vēnām plūst atpakaļ uz sirdi. Zem spiediena tās paceļas no vienas vēnas sadaļas uz nākamo, un vēnu vārstuļi neļauj tām plūst atpakaļ - pretējā virzienā. Ja vārstuļi r vāji, tad tiek traucēta venozā plūsma: gravitācijas ietekmē asinis atgriežas tur, no kurienes nākušas, un tur tās arī paliek. Tā rezultātā vēna šajā vietā paplašinās un mūsu kājās izveidojas varikozas vēnas.

Kā tiek veikta vēnu izmeklēšana?

Lai noteiktu diagnozi, pietiek ar divām procedūrām – ārsta apskati ar duplekso doplerogrāfiju asinsvadu, kurā redzamas gan dziļās, gan virspusējās, kā arī perforantas  vēnas (tās ir vēnas, kas dziļās savieno ar virspusējām).

Doplerogrāfijas procedūra ir nesāpīga. Kāju vēnu  dupleks doplerogrāfija ļauj noteikt dziļo vēnu caurlaidību un virspusējo vēnu vārstuļu aparāta stāvokli, kā arī pārbaudīt iespējamo trombozi vēnās. Procedūra vienmēr ilgst apmēram 20-30 minūtes un rezultāti ir pieejami nekavējoties.

Ārstēšana: konservatīva vai ķirurģiska?

Konservatīvā ārstniecības metode sevī ietver medikamentu terapiju un kompresijas zeķes. “Ne visos gadījumos ir nepieciešams nekavējoties ķerties pie operācijas. Ja pacientam ir tikai C1 vai C2 slimības pakāpe, un dupleksā jau ir redzams, ka ir problēmas, bet sūdzību pagaidām nav, tad var izmēģināt medikamentus un valkāt kompresijas zeķes,” skaidro ārsts Vjačeslavs Simonovs.

Medikamentozā ārstēšana ietver iekšķīgi lietojamas vazotoniskos līdzekļus, kas stimulē vēnu sieniņas. Medikamenti ir jālieto kursos un tie jāapvieno ar kompresijas zeķēm, kas uzlabo asinsriti. Kompresijas zeķes rada spiedienu uz vēnām un palīdz izstumt asinis, tādējādi vēnas neizplešas, kas nozīmē, ka neveidojas vēnu mazspēja.

“Ja pacients redz, ka uz kājām sāk veidoties zvaigznītes, tas nozīmē, ka ir sākusi attīstīties vēnu mazspēja. To, vai tā attīstīsies līdz otrajai vai trešajai pakāpei, pateikt nav iespējams. Bet tas jau ir signāls, ka nepieciešams doties pie ārsta, kurš palīdzēs ieteikt ārstēšanu un kompresijas metodes,” atzīmē speciālists.

Vjačeslavs Simonovs neiesaka pašrocīgu ārstēšanos un patstāvīgu kompresijas zeķu izvēlēšanos, jo tās ir atšķirīgas un paredzētas dažādiem mērķiem. Tās atšķiras ar spiedienu, kas tiek veikts uz pacienta kājām. Starp citu, tagad tiek ražotas kompresijas zeķes, kuras nevar atšķirt no parastajām. Dažādas krāsas, faktūras, bet efekts ir viens: asinsrites stimulēšana. “Kompresijas zeķes tiek izrakstītas, ja vērojama dziļo vēnu tromboze, pēc skleroterapijas operācijas,” pieblist dakteris Simonovs.

Skleroterapija – “salīmējam” mazās zvaigznītes

Pārmērīgi izspiedies kapilāru tīkls reizēm atgādina zirnekļu tīklus uz kājām. Lai no tā atbrīvotos, tiek izmantota skleroterapija. Vēnā tiek ievadīts īpašs medikaments – sklerozants -, kas “salīmē” nelielos vainagus un zemādas kapilārus, kas ir 1-3mm plati. “Zvaigznītes” kļūst neredzamas. Procedūras veikšanā tiek izmantotas plānas adatas vai mikrokatetri, kurus vizuālās līdzības dēļ mēdz saukt arī par tauriņiem.

Procedūra tiek veikta ambulatori, tā aizņem 15-30 minūtes. Asinsvadus nesklerozē “uz aklo”: ideālai precizitātei vēnu izgaismo ar īpašu ierīci “Vien Viewer”.

Vai šādas vēnas var parādīties citās vietās?

“Efekts pēc skleroterapijas procedūras būs labs, ja pacients pēc tam nesa kompresijas zeķes. Turklāt pirmajās trīs diennaktīs tās nenovelkot vispār, bet pēc tam valkājot tikai dienas laikā. Iespējamas dažādas komplikacijas, piemēram, hiperpigmentācija, kas pēc 1-3 mēnešiem pazudīs, var būt vērojama arī alerģiska reakcija,” turpina ārsts.

Ja nepieciešama operācija, iespējama arī asinsvadu radiofrekvences ablācijas metode

“Lipex” klīnikā vēnu ārstēšanai tiek izmantot asinsvadu radiofrekvences ablācijas metode. Latvijā ļoti populāras ir operācijas ar lāzeriem. Taču lāzers sasilda asinsvadus līdz 600-800 grādiem, kamēr radiofrekvences ierīce – tikai līdz 100-120 grādiem. Zemāka temperatūra nozīmē zemāku audu bojājumu un hiperpigmentācijas risku.

“Mēs piededzinām vēnu tāpat, taču zemākā temperatūrā. Rezultāti nav sliktāki. Veikt operāciju precīzi mums palīdz īpaša zonde, kas tiek ievadīta vēnā. Uz zondes ir robiņi, kuri ļauj automātiski veikt darbu pie vēnām vairākos posmos. Mums izdodas iziet cauri katrai sadaļai. Ja pacientam ir daudz vēnu atzaru, tad pēc tam tiek  veikta minifleboktomija,” skaidro ārsts.

Kā noritēs asiņu aizplūšana, ja dažas vēnas pazudīs?

Ir dziļās vēnas, kuras uzņemas šo funkciju.

“Vēnas tiek operētas, lai uzturētu veselību un atbrīvotos no vēnu mazspējas. Ja mēs izņemam varikozās vēnas, tad izzūd sūdzības – pietūkums, sāpes, diskomforts. Ja vēnu mazspēja netiek ārstēta, tad attīstās trofiskās čūlas, kuras ārstēt ir ļoti grūti un tas ir ilgs process,” skaidro dakteris Simonovs.

 

Agrāk pēc vēnu operācijām pacientiem palika rētas. Tagad visas manipulācijas tiek veiktas ar diviem maziem griezumiem, kuri pēc sadzīšanas nav redzami.

“Ja vēnās ir daudz sānu atzaru, tad arī tos mēs izņemam. Šo manipulāciju sauc par minifleboktomiju. Lai to veiktu, ādā tiek veikti 1-2 mm maza dūrieni, caur kuriem atzars tiek izvilkts. Rētu pēc procedūras nav,” papildina dakteris Simonovs.

 Trombembolija jeb ko vēl ārsts var saskatīt doplerogrāfijā?

Kāju asinsvadu doplerogrāfijas laikā ārsts var savlaicīgi atklāt trombozi. Kāju dziļo vēnu tromboze ir bīstama, jo tā var izraisīt pēkšņu plaušu trombemboliju – akūtu asinsvada aizsprostojumu ar trombu, kas atdalās un var iekļūt asins cirkulācijā.

Dziļo vēnu trombozes simptomi: kāja kļūst sarkana, ļoti sāpīga un ļoti pietūkusi. Tie jānošķir no virspusējo vēnu iekaisuma (tromboflebīta) simptomiem – šajā gadījumā vērojams virspusējo vēnu apsārtum. Bet šādu vēnu var saskatīt ar neapbruņotu aci un pat sataustīt.

Noteikt pareizu diagnozi palīdz duplekss. Ja savlaicīgi tiek pamanīts trombs, tad to sāk ārstēt ar medikamentiem un kompresijas zeķēm. “Un paralēli tam, ik pēc 2-3 mēnešiem es noteikti veicu kontroli ar doplerogrāfijas palīdzību, lai novērotu, kā norisinās ārstēšana, kāds ir rekanalizācijas procents, tas ir, cik daudz trombu ir uzsūcas,” stāsta ārsts.

Saglabājiet savu kāju skaistumu un veselību! Sāciet ārstēšanu jau šodien, lai vasaru varētu sagaidīt jau pilnībā gatavi tai!

Pierakstīties uz konsultāciju pie ārsta Vjačeslava Simonova var pa tālruni (+371) 67333322 vai (+371) 67579208.

 

to top