Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā estētiskā ķirurģija Krūšu implantu izņemšana vai nomaiņa. Par ko vēlas zināt sievietes?

Krūšu implantu izņemšana vai nomaiņa. Par ko vēlas zināt sievietes?

Krūšu implantu izņemšana vai nomaiņa. Par ko vēlas zināt sievietes?

Krūšu palielināšana vai rekonstrukcija, izmantojot implantus, ir viens no populārākajiem plastiskās ķirurģijas veidiem. Tendences ir sākušas mainīties, kopš vairākas slavenības demonstratīvi ir sākušas izņemt savus implantus, lai atjaunotu krūšu dabīgo izskatu. Vai tā ir mode vai nepieciešamība? Medicīnas zinātņu doktors un plastikas ķirurgs Eduards Jurševičs mierina: nav vajadzības pakļauties masu histērijai. Ārsts paskaidro, kādos gadījumos implantu izņemšana ir pamatota, un kādos – nē.

Biedējošais vārdu savienojums “kapsulas kontraktūra”. Vai implants ir jāizņem?

Jebkurš implants, neatkarīgi no tā, cik droši materiāli izmantoti tā izgatavošanā, ir organisma svešķermenis. Un tā ir tikai normāla ķermeņa aizsargājoša reakcija, kad ap svešķermeni izveidojas kapsula. Ja kapsula, kas izveidojusies ap implantu, ir plāna un elastīga, un audus nedeformē, tad to uzskata par pēcoperācijas normu. Ja pat pēc pēcoperācijas perioda beigām krūšu audi ir sāpīgi, savilkti, gadu gaitā izveidojas asimetrija vai deformācija, tad šim patoloģiskajam procesam, ko sauc par kapsulas kontraktūru, ir nepieciešama ārstēšana. Bieži vien runa ir par atkārtotu operāciju. Blīvākas kapsulas kontraktūras veidošanās iemesli ir dažādi: nav iespējams iepriekš paredzēt, kāda kapsula izveidosies ap implantu.

Mūsdienās medicīnas tehnoloģijas strauji attīstās, implantu uzstādīšana tiek praktizēta dažādās nozarēs. Tā ir gan plastikas un rekonstruktīvā medicīna (krūšu, deguna, zoda implanti), gan sirds ķirurģija (stenti, asinsvadu protēzes, mākslīgie sirds vārstuļi) un ortopēdija (mākslīgās locītavas, starpskriemeļu diski, skriemeļi, metāla konstrukcijas) un zobārstniecība (zobu implanti). Ir svarīgi ņemt vērā, ka šķiedru kapsulas veidošanās ir ne tikai krūšu implantu problēma. Tā ir problēma, ko rada ķermeņa mijiedarbība ar svešķermeni, un tā ir raksturīga pilnīgi jebkāda veida implantiem.

Protams, ja cilvēks saskaras ar problēmu, ir jāsāk domāt, kā to atrisināt. Bet, ja ir augstas kvalitātes implants un nav objektīvu iemeslu ārstēšanai vai tā izņemšanai, masu histērijai nevajadzētu padoties. Mūsdienu implanti ir samērā inerti un šādu komplikāciju risks ir samazināts līdz minimumam.

Cik bieži pēc operācijas veidojas seroma un vai šādā gadījumā implanti ir jāizņem?

Seroma ir patoloģiska serozā šķidruma uzkrāšanās, kas dažreiz veidojas pēc plastiskās operācijas. Tā ir reta mamoplastikas komplikācija. Parasti seroma izzūd pati no sevis pēc dažām nedēļām. Droši implanti rada minimālu šādu komplikāciju risku. Vēl viena problēma, kas bieži tiek apspriesta mediju vidē, ir anaplastiska lielšūnu limfoma (BIA-ALCL). Limfomu veidošanos ietekmē dažādi faktori – gan veselības stāvoklis, gan tas, kādus implantus izmanto klīnika.

Ārsti nenoliedz, ka seromas un limfomas ir iespējamas. Manā praksē tikai vienu reizi ir bijušas aizdomas, ka pacientei sūdzību rakstura dēļ varētu būt limfomas komplikācijas. Pēc implantu izņemšanas mēs veicām histoķīmisko pārbaudi, bet ALCL klātbūtne apstiprināta netika. Šeit vairāk ir jādomā par ievietoto implantu kvalitāti un to, cik kvalificēti ir veikta operācija. Ne mazāk svarīgs ir dzīvesveids, jo problēmas var izprovocēt citas organisma saslimšanas.

Ja implanti krūtīs ir ievietoti pirms 10-15 gadiem, vai tie ir jāmaina?

Viss ir ļoti individuāli. Nevar teikt, ka viena noteikta ražotāja implanti kalpo visu mūžu, bet cita – nē. Ārsti nevar paredzēt, kā implants izturēsies gadu gaitā. Es atkārtoju: mijiedarbību ar implantu ietekmē daudzi faktori: mainās imūnsistēmas stāvoklis, hormonālais fons, vecums un veselības stāvoklis.

Image title

Es vēlos aicināt mūsu topošos, pašreizējos un bijušos pacientus nebūt histēriskiem attiecībā pret implantiem un to izņemšanu. Ja implants plīst, ir vērojama kapsulas kontraktūra, ir aizdomas par infekcijas vai onkoloģiskām slimībām, tad, protams, ir jāpārbauda gan veselības stāvoklis, gan implanti. Bet tas nenozīmē, ka uzreiz ir jāskrien un tie jāņem ārā. Jo tam seko nākamais posms – kas ar krūti notiks pēc tam?

Vai implanti no krūts ir jāizņem grūtniecības laikā un laikā, kad māte baro bērnu ar krūti?

Manā skatījumā tā darīt ir nepareizi. Ja nav kontraktūras vai patoloģisku procesu, tad sieviete bērnu var barot arī ar implantiem, grūtniecības vai laktācijas periodā tas nekā neietekmē fizioloģiskos procesus. Jebkurā gadījumā krūts forma mainīsies, vienalga, vai sievietei ir implanti, vai nav. Ja operācijas – implantu ievietošanu un izņemšanu – veic pārāk bieži, var rasties citas problēmas: krūšu fibroze, deformācija.

Ja ir vēlme mainīt krūts formu pirms vai pēc dzemdībām (ievietot vai izņemt implantus), kad ir vispiemērotākais brīdis, lai to darītu?

Es savām pacientēm iesaku ierasties uz konsultāciju 8-12 mēnešus pēc laktācijas beigām, kad pilnībā atjaunojas hormonālais fons, kad krūšu hidrofīlie audi vairs nav tik pietūkuši. Kad krūtis kļūst elastīgākas un labāk uztur formu. Tieši tad var domāt par krūšu palielināšanu, to formas mainīšanu vai pacelšanu.

Kas ir EN-BLOC operācija? Vai implants vienmēr tiek izņemts kopā ar kapsulu?

Implanti vienmēr tiek izņemti vienā blokā kopā ar kapsulu. Tas ir, implants un viss audu komplekss, kas rada patoloģisko procesu – kontraktūru vai implanta plīsumu. Pēc tam, jau atrodoties ārpus ķermeņa, tiek veikta vizuālā (kapsula tiek sagriezta, tiek pārbaudīta implanta integritāte un saturs) un histoloģiskā izmeklēšana. Šis patoloģiskā bloka izņemšanas paņēmiens, ko sauc par EN-BLOC jeb kapsulektomija, tiek izmantots jau ļoti ilgu laiku. Profesionāliem ārstiem šī metode nav nekas jauns. Tagad “EN-BLOC” ir tikai skaists termins, kas parādījies ikdienas dzīvē. Mēs LIPEX klīnikā šīs operācijas veicam jau sen.

Image title

Kas notiek ar krūšu formu pēc implantu izņemšanas?

Mums jāapzinās, ka, izņemot kādu noteiktu apjomu, izstieptie audi nokarāsies un ir lietas labā ir jādara kaut kas, lai tie atjaunotu savu sākotnējo izskatu. Parasti nepieciešama papildu operācija, lai koriģētu krūts formu. Tā var būt pacelšana, novēlota pacelšana, kad tiek izņemtas patoloģijas skartās daļas, un situācija tiek novērota pusgadu vai gadu – kā krūts atjaunojas. Bet tā ir nopietna problēma, par kuru pat domāt negribas.

Vai var izņemt vecos implantus un uzreiz ievietot jaunus, mūsdienīgākus?

Jā, protams. Ja nav patoloģisku procesu un kontrindikāciju, tad var nekavējoties veikt operāciju, lai palielinātu krūtis un uzlabotu formu uz citu implantu – modernāku, ar augstāku garantijas pakāpi – rēķina. Tajā pašā laikā ir iespējams veikt pacelšanu vai audu samazināšanu. Tas ir, pēc patoloģiskā procesa izņemšanas pacientei ir pieejamas visas ķirurģiskās iejaukšanās, kas saistītas ar krūtīm.

Ļoti reti gan gadās situācijas, kad tas nav iespējams. Visbiežāk tas ir saistīts ar inficēšanos vai tad, ja pastāv onkoloģiskā procesa veidošanās risks. Tad sākumā tiek veikts ārstniecības posms, bet pēc tam – viss pārējais.

Cik ātri sievietes organisms atjaunojas pēc implantu izņemšanas?

Image title

Parasti operācija tiek veikta ar vispārējo kombinēto anestēziju. Krūšu implantu izņemšana vai nomainīšana ir vienkāršāka operācija, nekā krūšu palielināšana, jo vieta implantam jau ir izveidojusies. Operācija ilgst 1-2 stundas. Viss tiek izņemts, kā jau teicu, vienā blokā, tāpēc dzīšanas process norisinās samērā ātri. Nepieciešams valkāt koriģējošu kompresijas apakšveļu, ierasties uz pārsiešanu un ārstējošā ārsta kontroli. Pirmajās dienās pēc operācijas nedrīkst pārvietoties ar lidmašīnu – par to jāpadomā pacientēm, kuras plāno uz operāciju ierasties no citām valstīm.

Stacionārā pacientes, atkarībā no stāvokļa, pavada 1-3 dienas. Visas nianses – papildu manipulācijas, kāds būs iegriezums un krūts forma, iespējamie riski un ieteikumi, ir jāapspriež privātās konsultācijas laikā ārsta kabinetā.

Pēcoperācijas perioda sākumā aizliegts nodarboties ar sportu. Ja implants ievietots atkārtoti, tad rehabilitācijas termiņi būs atšķirīgi. Ja implants ievietots zem muskuļa, tad ierobežojumi sporta nodarbībām būs ilgstošāki, ja implants ievietots zem lielā krūts muskuļa fascijas, rehabilitācijas periods būs īsāks. Ja veikta pirmreizēja krūšu operācija, implantu ievietojot zem muskuļa, par operāciju pilnībā var aizmirst pēc trīs mēnešiem, ja operācija veikta atkārtoti – līdz pat pusgadam: viss ir atkarīgs no muskuļa stāvokļa un no manipulācijām, kuras veiktas.

Nevēlos izņemt implantus: cik bieži ir jāpārbauda sava veselība?

Tas, ka krūtīs ir ievietoti implanti, ja nav patoloģisku procesu un sūdzību par veselību, nav iemesls, lai veiktu papildu pārbaudes. Tāpat, kā citām sievietēm, krūšu implantu īpašniecēm vismaz reizi gadā ir jāapmeklē ginekologs, jāveic piedāvātās pārbaudes un skrīningi, katru gadu jāveic krūšu ultrasonogrāfija. Ārsts var nozīmēt papildu izmeklējumus – mamogrāfiju, datortomogrāfiju, biopsiju, vēža marķieru pārbaudi. Savam veselības stāvoklim līdzi ir jāseko visām sievietēm, neatkarīgi no tā, vai viņām ir veikta mamoplastika, vai nē.

to top