Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā estētiskā ķirurģija Seši maldīgi mīti par blefaroplastiku

Seši maldīgi mīti par blefaroplastiku

Seši maldīgi mīti par blefaroplastiku

Nevar apstrīdēt to, ka acis ir dvēseles spogulis. Tās atspoguļo visu – vecumu, noskaņojumu un pat veselības stāvokli. Bet ko darīt, ja cilvēks jau ir piedzimis ar drūmu acu skatienu vai tad, ja tauku maisiņi novērš uzmanību no acu skaistuma? Palīdzēs blefaroplastika – metode, kas ļauj uz pasauli skatīties ar plaši atvērtām acīm. Plastikas ķirurgs, medicīnas zinātņu doktors Eduards Jurševics apgāž mītus par vispopulārāko estētisko operāciju augšējiem un apakšējiem plakstiņiem.

 

MĪTS NR. 1: BLEFAROPLASTIKA NEPIECEIŠAMA TIKAI SIEVIETĒM VECUMĀ PĒC 40

Šis mīts nav patiess. Iemesli, kāpēc plakstiņi neizskatās estētiski pievilcīgi, ir vairāki – tie ir gan “noguruši” muskuļi, gan izstiepta āda, kā arī taukaudu veidošanās pie acīm. Pastāv statistika, saskaņā ar kuru estētiski nepievilcīgi maisiņi virs un zem acīm ir katram piektajam planētas iedzīvotājam. Gan 20, gan 50 gadu vecumā, turklāt gan vīriešiem, gan sievietēm. Šādas krokas zem acīm vai uz augšējiem plakstiņiem, kuras vēl mēdz saukt par tauku maisiņiem, veidojas neatkarīgi no vecuma.

Protams, viens no “acu” maisiņu veidošanās iemesliem ir dabiskā novecošanās. Āda, kas ap acīm ir ļoti plāna, gadu gaitā zaudē elastību un stingrību. Un, ja zem tās nonāk tauku šūnas, tad ap acīm veidojas tāds kā pietūkums. Turklāt tas notiek bez sāpēm un diskomforta. Bet ārēji cilvēks izskatās miegains, drūms un noguris, kā arī daudz vecāks saviem gadiem.

Dažreiz tauku maisiņu izveidošanās tiek noteikta ģenētiski – tie veidojas anatomisko īpatnību dēļ. Šādu estētisko defektu ir grūti noslēpt ar dekoratīvo kosmētiku, savukārt izvairīties no “maisiņu nokarāšanās” ar konservatīvām metodēm vai mājas apstākļos ir neiespējami.

Turklāt, ja augšējie plakstiņi stipri nokarājas, var pasliktināties arī redze.

Palīgā steidz plastiskā ķirurģija, vai šinī gadījumā – plakstiņu plastika jeb blafaroplastika. “Tā ir plakstiņu korekcijas operācija, kuras gaitā tiek noņemta gan liekā āda, gan daļēji izņemti vai izlīdzināti vietējie taukaudi. Pastāv augšējo un apakšējo plakstiņu befaroplastika, vienlaicīgi ir iespējams veikt acu formas korekciju, kā arī mainīt uzacu galu novietojumu, padarot izskatu daudz atvērtāku,” skaidro dakteris Jurševičs.

Image title

MĪTS NR. 2: OPERĀCIJU VAR VEIKT AR VIETĒJO ANESTĒZIJU

To darīt nav vēlams. Ļoti daudzi pacienti uzdod jautājumu, vai blefaroplastika tiek veikta ar vietējo vai vispārējo anestēziju. “Mūsdienās visdrošākā anestēziju plakstiņu plastikai ir kombinētā. Mūsdienu pieeja plakstiņu plastikai ir anestēzija, kura sevī iekļauj ne tikai vietējo anestēziju, bet arī medikamentozo miegu,” uzsver dakteris Eduards Jurševičs un paskaidro kāpēc.

Ap acīm ir pieci tauku maisiņi – divi augšā un trīs apakšā. Izņemot vienu no tiem – deguna taukus – reizēm rodas izteikts sirds reflekss, kura laikā pacienta asinsspiediens pazeminās un pulss palēninās. Ja operācija tiek veikta ar vietējo anestēziju, tad šī parādība var izraisīt ļoti nopietnas sekas. Ja deguna tauki netiek izņemti, tad operācija tiek uzskatīta par neradikālu, tas ir, neefektīvu.

Lai tas nenotiktu, mūsu ārsti vienmēr veic blefaroplastiku ar kombinēto anestēziju, kad pacientam ir stabilizēts gan pulss, gan asinsspiediens, un operēt var bez komplikāciju riska. Operācija tiek veikta ērtākos apstākļos gan ārstam, gan pacientiem. Asinsspiediena stabilizācija ir arī priekšnoteikums tam, lai uz sejas būtu mazāk zilumu. Un tas nozīmē, ka atveseļošanās noritēs ātrāk," - skaidro dakteris Jurševičs.

“Padomājiet arī par “klātbūtnes efektu” operācijā, sajūtām, kā tiek griezti jūsu audi, kā arī smakām, kas veidojas, sarecot asinīm. Turklāt vietējā anestēzija ne vienmēr nodrošina adekvātu sāpju mazināšanu. Šādos sarežģītos apstākļos, kad spiediens un pulss ir augsti, veikt operāciju radikāli ir ļoti grūti, un zināmā mērā pat riskanti.”

Tas ir, operācija ar kombinēto anestēziju būs ne tikai kvalitatīvāka, bet arī mazāk bīstama un efektīvāka pacientam ar īsāku pēcoperācijas efektu.

Parasti vietējā anestēzijā tiek veikta tikai ādas noņemšana. Darbs ar taukaudiem un musuļiem prasa kombinēto anestēziju.

MĪTS NR. 3: PASTĀV VECAS METODES UN JAUNAS

 “Bieži dzirdu, ka kaut kur operējot pēc jaunas metodes. Teikšu godīgi: blefaroplastikā nav nekādu jauno vai vecu tehnoloģiju. Tie visi ir mārketinga gājieni. Ir vairāki operāciju veidi, veikto iegriezumu konfigurācija ir atšķirīga. Bet nav ne vecu, ne jaunu metodžu,” apliecina dakteris Jurševičs.

Katram cilvēkam operācijas tips būs atšķirīgs. Jo dabā nav vienādu acu un plakstiņu. Konkrētajam pacientam tiek izstrādāts operāciju plāns, ņemot vērā viņa izskata īpatnības un vēlmes. Piemēram, ja augšējā plakstiņā veicat nelielu iegriezumu, acis izskatīsies “apaļas”, bet skatiens kļūs drūms un skumjš. Bet, lai mainītu skatiena izteiksmi uz pievilcīgāku un atvērtāku, griezumu veic tā, lai skropstas paceltos un pavērstos uz augšu. Pēcoperācijas rētas tādējādi nav redzamas.

“Galvenais, lai pēc operācijas uzlabotie plakstiņi un acu forma cilvēkam piestāvētu, lai tiktu ņemtu vērā visi individuālie sejas panti, mīmikas īpatnības un rases piederība,” atzīmē plastikas ķirurgs.

Image title

MĪTS NR. 4: OPERĀCIJAS LAIKĀ TIEK IZŅEMTI TIKAI TAUKU MAISIŅI

Apakšējo plakstiņu plastikā bieži tiek veikta papildu manipulācija – miopeksija. Šī procedūra ļauj savilkt muskuļus ap acīm. Ļoti bieži tā ir nepieciešama pēc tauku nogulšņu izņemšanas plakstiņu zonā, lai efektīvāk izlīdzinātu apakšējo plakstiņu statiskās grumbiņas un sasniegtu labāku un ilgstošāku blefaroplastikas efektu. Pievilktais muskulis saspiedīs atlikušos taukus un tie vairs nepārvērtīsies maisiņos.

Tā rezultātā ir iespējams atbrīvoties no “smago plakstiņu” efekta, āda ap acīm izskatīsies jaunāka, acis iegūs pareizas proporcijas, izskats kļūs atvērtāks un draudzīgāks.

Augšējo plakstiņu plastiskās operācijas gadījumā reizēm tiek papildus izmantota arī uzacu nostiprināšana paceltā stāvoklī jeb braupeksija (uzacu pacelšana). Veicot iegriezumu augšējo plakstiņu krokā, lai noņemtu maisiņus, ārsts dodas zem uzacs un fiksē tās muskuļus paceltā stāvoklī, nostiprinot muskuļus pie orbītas augšējās malas kaulu plēves. Tā rezultātā uzacis izskatās nedaudz sarauktas.

Ja vēlaties pacelt visas uzacis, nevis tikai to galus, tad tā jau ir pavisam cita operācija – pieres un uzacu endoskopiskā pacelšana. Tas ir ļoti efektīvs veids, kā acij piešķirt atvērtāku un dabiskāku stāvokli, un tās kļūs pievilcīgākas arī citiem.

Atsevišķi tiek veikta arī tā saucamā etniskā blefaroplastika, kas galvenokārt ir estētiska rakstura procedūra – sievietēm ar Āzijas tipa izskatu tiek izveidotas “eiropeiskas” acis, kas viņu skatienu arī padara daudz atvērtāku un izteiksmīgāku.

MĪTS NR. 5: KOSMĒTIKU NEDRĪKST IZMANTOT VISMAZ PUSGADU

Kosmētiku jūs varat lietot jau astotajā dienā pēc operācijas. Bet uz darbu un savās darīšanās jūs varat doties jau pēc divām nedēļām. Visas šuves tiek noņemtas septiņu dienu laikā – šajā laikā tiek veiktas divas – trīs pārsiešanas. Sāpes pēc blefaroplastikas veikšanas parasti nav novērojamas.

Dažreiz, kad apzināti plānojam uzacu galu pacelšanas operāciju, pirms operācijas tiek veiktas botulisma toksīna injekcijas, lai bloķētu (izslēgtu) depresorās muskuļu grupas (depresori ir tie sejas muskuļi, kuri velk ādu un audus uz leju). Ja uzacs ir pacelta, muskuļi var vilkt to uz leju, tādējādi veidojas audu spriedzes sajūta. “Mēs bloķējam šos muskuļus, veicam plakstiņu operāciju un paceļam uzacis. Kamēr viss dzīst, uzacis īslaicīgi nedarbojas. Kombinētu metožu – botulīna toksīna, braupeksijas un plakstiņu plastikas – pielietošana nodrošina izcilu rezultātu. Šī kombinācija tiek sejas estētiskajā ķirurģijā tiek uzskatīta par vienu no progresīvākajām,” paskaidro Eduards Jurševičs.

MĪTS NR. 6: PĒC APTUVENI PIECIEM GADIEM BŪS NEPIECIEŠAMA ATKĀRTOTA OPERĀCIJA

 “Plakstiņu plastika ir viena no efektīvākajām, bet tajā pašā laikā viena no visatbildīgākajām operācijām. Nedrīkst aizmirst par nevienu niansi, jo šī viena nianse var sabojāt visu rezutātu. Šeit jābūt ļoti uzmanīgam. Un tad pozitīvais efekts ilgs līdz pat 15 gadiem,” skaidro plastikas ķirurgs.

Image title

Kā uzzināt, vai jums ir tauku krokas?

Lai to izdarītu, vienkārši paspiediet ar pirkstu uz maisiņu ze macs. Ja pietūkums nobīdās, tad jā, tā ir tauku kroka.

Kāpēc tauku krokas veidojas?

Visbiežāk to nosaka ģenētika un dabiskā novecošanās. Bet ir arī citi iemelsi:

- problēmas ar vielmaiņu, asinsriti;

- stress, bezmiegs, pārmērīga darba slodze;

- alkohols un smēķēšana;

- nepareizs uzturs;

- problēmas ar ādu un pārmērīga saules iedarbība (solārijs);

  - pastāvīga dekoratīvās kosmētikas lietošana;

  - plakstiņu ptoze vai parēze.

 

to top