Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram

Laparoskopija — mūsdienīga pieeja ginekoloģisko problēmu risināšanā

Laparoskopija — mūsdienīga pieeja ginekoloģisko problēmu risināšanā

Reproduktīvās sistēmas slimības, kas reiz sievietēm šķita kā nāves spriedums, mūsdienās tiek veiksmīgi ārstētas, pateicoties medicīnas jomas inovācijām. Viens no veidiem, kā mazināt ķirurģisko iejaukšanos un izvairīties no lielām rētām, kā arī ātrāk atveseļoties, ir laparoskopija.

Par šīs metodes priekšrocībām pastāsta mūsu klīnikas ārsts – ginekologs Antons Babuškins.

Līdz pat 90% ginekoloģisko operāciju tiek veiktas laparoskopiski

Laparoskopiskās operācijas ir ķirurģiskas iejaukšanās, kas tiek veiktas ar vispārējo anestēziju, veicot nelielus iegriezumus vēderā, tādējādi mazinot sāpes atveseļošanās periodā. Sākotnēji ginekoloģijā šo metodi izmantoja tikai, lai diagnosticētu olvadu aizsprostojumus. Tagad, atkarībā no patoloģijas un ārsta kvalifikācijas, to izmanto 90% no visām ginekoloģiskajām operācijām, tostarp neauglības ārstēšanai. Piemēram, ļoti lielu miomu (30-40 centimetru izmērā) laparoskopiski operēt nevar, jo tā vēdera dobumā aizņem daudz vietas un ir grūti tai piekļūt, izmantojot mazinvazīvus instrumentus.

Tajā pašā laikā laparoskopija ir lieliski piemērota, lai atbrīvotos no vēdera dobuma saaugumiem, olnīcu cistām, fibroīdiem, endometriozes perēkļiem, kā arī lai izņemtu dzemdi, olnīcas un olvadus. Metode tiek izmantota arī ļaundabīgām ginekoloģiskajām slimībām. Laparoskopija ļauj pārbaudīt vēdera dobuma orgānus, lai atklātu patoloģijas, veiktu operācijas (gan plānotas, gan ārkārtas), un lai iegūtu audu paraugus izmeklējumiem.

Veicot klasisko iegriezumu (laparotomiju), tiek ietekmēta liela vēdera dobuma zona un tiek atvērti visi audu slāņi, savukārt laparoskopija tiek veikta caur 1-4 maziem iegriezumiem vēderplēves priekšējā sienā. Vēlamajā zonā tiek ievadīti optiskie instrumenti, un caur iegriezumu pie nabas tiek ievietota kamera, kas pārraida attēlu no vēdera dobuma uz monitoru. Tas ļauj ar lielu palielinājumu kontrolēt darbības gaitu. Lai manevriem būtu vairāk vietas, vēderā tiek ievadīts oglekļa dioksīds (CO2)

Pateicoties šādai pieejai, operācijas laikā netiek bojāti blakus esošie audi, netiek traucēta arī vēdera dobuma iekšējā vide, un tādējādi tiek garantēts labāks rezultāts. Starp laparoskopijas priekšrocībām ir arī minimāls iespējamo komplikāciju daudzumus un īss atveseļošanās periods.

Gadījumi, kuros ginekoloģijā tiek veikta laparoskopija:

  • Olnīcu jaunveidojumi;
  • Vēderplēves un dzemdes piedēkļu endometrioze;
  • Dzemdes mioma (gludo muskuļu audu labdabīgs audzējs);
  • Saaugšanas process iegurņa dobumā;
  • Olvadu neauglība;
  • Hronisku iegurņa sāpju sindroms;
  • Akūts dzemdes piedēkļu iekaisums (oofarīts, salpingīts, tubo-ovariāls abscess);
  • Policistisko olnīcu sindroms.

Jautājumi, kurus pacientes visbiežāk uzdod pirms operācijas

Paciente mūsu stacionārā pavada apmēram 1-2 dienas. Nākamajā dienā pēc operācijas tiek veikta ultrasonogrāfiskā izmeklēšana: ārsts novērtē pacientes veselības stāvokli un, ja viss ir noritējis veiksmīgi, izraksta viņu. Vairumā gadījumu sieviete atgriežas ierastajā dzīves ritmā pēc 4-5 dienām.
Kosmētiskais efekts ir svarīgs pēc jebkuras ķirurģiskas iejaukšanās. Redzamu pēcoperācijas rētu neesamība ir vēl viens laparoskopijas pluss. Aptuveni 5-6 milimetru lielās rētas (lielākās iespējamās ir 10-12 milimetru lielas) uz ādas praktiski nav pamanāmas. Ja nepieciešams, pēc tam ir iespējams veikt rētu korekciju vai šajā vietā izveidot tetovējumu.
Viss ir atkarīgs no sākotnējās diagnozes, bet vidēji pēc 2-3 nedēļām sieviete var atgriezties pie fiziskām aktivitātēm. Salīdzinājumam - pēc atvērtās ķirurģijas ieteicams 4-5 nedēļas vienkārši stabili atpūsties, nemaz nerunājot par sportu.
Ja pacientei ir bijusi Covid-19 infekcija, tad ieteicams atturēties no operācijas veikšanas 1-3 mēnešus, atkarībā no slimības smaguma.
Parasti sieviete var sākt plānot grūtniecību ne agrāk kā pusgadu pēc operācijas.
Paaugstināts ķermeņa masas indekss vienmēr ir risks pirms jebkuras operācijas. Bet laparoskopija sniedz papildu priekšrocības. Ar kameru un īpašu instrumentu palīdzību ārsti var vizualizēt bojājuma vietu, pat tad, ja pacientei vēdera apvidū ir uzkrājušies taukaudi.

to top